Průzkum CRISP: Belgičané jsou mistři ve stávkování

Kdo je mistrem ve stávkování? Podle průzkumu sociologické společnosti CRISP to nejsou Francouzi, jak by se mohlo zdát. Pomyslný žebříček za poslední rok vedou Belgičané. V přepočtu na počet pracujících prostávkovali skoro půl roku.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Stávka a demonstrace

Stávka a demonstrace | Foto: Jan Pokorný | Zdroj: Český rozhlas

Belgičané strčili v disciplíně zvané „stávkování" do kapsy takové známé matadory jako Francouzi a Němci. Svoje vedení v disciplíně „přerušení práce z důvodu protestu" si belgičtí odboráři drží už dvě desetiletí. Zjistil průzkum Centra pro socio-politické analýzy a informace (CRISP).

Belgičané prostávkovali 161 dnů za rok - to je pět měsíců a týden. Podle výzkumníků může za tak vysoké číslo hojná účast belgických pracovníků v odborech.

Zatímco v Belgii je členem odborové organizace každý druhý zaměstnanec, v Německu, Francii nebo Nizozemsku je členy odborů sotva pětina pracovníků. Belgičané ale trumfli i kolegy ze Švédska nebo Finska, kde je míra účasti v odborech ještě vyšší.

Pavel Novák, Lukáš Vincourek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme