Průzkum CRISP: Belgičané jsou mistři ve stávkování

Kdo je mistrem ve stávkování? Podle průzkumu sociologické společnosti CRISP to nejsou Francouzi, jak by se mohlo zdát. Pomyslný žebříček za poslední rok vedou Belgičané. V přepočtu na počet pracujících prostávkovali skoro půl roku.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Stávka a demonstrace | Foto: Jan Pokorný | Zdroj: Český rozhlas

Belgičané strčili v disciplíně zvané „stávkování" do kapsy takové známé matadory jako Francouzi a Němci. Svoje vedení v disciplíně „přerušení práce z důvodu protestu" si belgičtí odboráři drží už dvě desetiletí. Zjistil průzkum Centra pro socio-politické analýzy a informace (CRISP).

Belgičané prostávkovali 161 dnů za rok - to je pět měsíců a týden. Podle výzkumníků může za tak vysoké číslo hojná účast belgických pracovníků v odborech.

Zatímco v Belgii je členem odborové organizace každý druhý zaměstnanec, v Německu, Francii nebo Nizozemsku je členy odborů sotva pětina pracovníků. Belgičané ale trumfli i kolegy ze Švédska nebo Finska, kde je míra účasti v odborech ještě vyšší.

Pavel Novák, Lukáš Vincourek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme