Průzkum: Obamovi fandí většina Evropanů, Bushe podporovalo 20 procent

Evropané, zejména ze západoevropských zemí, se zamilovali do Baracka Obamy. S jeho řešením mezinárodních otázek souhlasí 3 ze 4 obyvatel starého kontinentu. Ukazuje to průzkum veřejného mínění, který provedla Německá Marshallova nadace. George Bushe podporovalo jen 20 procent Evropanů.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Barack Obama | Foto: Informationsamt der Bundesregierung

Průzkum o euroatlantických vztazích dělala nadace ve 12 evropských zemích a zúčastnilo se ho asi 13 000 respondentů. Výsledky ukazují, že prezident Obama má v západní Evropě - zejména v Německu a ve Francii - mimořádnou podporu.

Střední a východní Evropu zasáhla 'Obamamánie' výrazně méně. V zemích, které se průzkumu zúčastnily, tedy v Bulharsku, Rumunsku Polsku a Slovensku, má americký prezident 60 procentní podporu.

"Obamův předchůdce George Bush nebyl ve střední a východní Evropě zdaleka tak nepopulární jako v Evropě západní. Euforie z jeho odchodu typická pro západoevropské země je ve východní a střední Evropě přítomna sice také, ale nikoli v tak obrovské míře," uvedl pro Rádio Česko zpravodaj ČRo v Bruselu Ondřej Houska.

Přehrát

00:00 / 00:00

Průzkum organizace German Marshall Fund o euroatlantických vztazích přiblížil pro Rádio Česko bruselský zpravodaj ČRo Ondřej Houska.

Druhou skutečností mohou podle něj být někdy problematické vztahy a problematická zkušenost střední a východní Evropy s ruskou politikou. "Víme, že Obama k velké východní velmoci zaujal o dost jiný postoj než jeho předchůdce, a to se mohlo projevit i v tomto průzkumu," uvedl Houska.

Přestože Evropané milují Obamu, v řadě hlavních témat se s Washingtonem neshodnou. Například podpora války v Afghánistánu, která je Obamovou zahraničně politickou prioritou, v Evropě stále klesá.

Průzkum Německé Marshallovy nadace také ukázal, že pro Evropany i Američany je nejdůležitější ekonomika. Teprve za ní se umístila hrozba terorismu nebo klimatických změn.

"Přičemž je zajímavé, že většina Evropanů souhlasí s politikou Barcaka Obamy v ekonomické krizi, která je - zjednodušeně řečeno - politkou masivního zadlužování, masivní podpory státní ekonomiky. Zatímco Američané na tuto politiku pohlížejí o poznání skeptičtěji," přiblížil Houska.

Katka Brezovská, Ondřej Houska Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme