Průzkum: Obamovi fandí většina Evropanů, Bushe podporovalo 20 procent

Evropané, zejména ze západoevropských zemí, se zamilovali do Baracka Obamy. S jeho řešením mezinárodních otázek souhlasí 3 ze 4 obyvatel starého kontinentu. Ukazuje to průzkum veřejného mínění, který provedla Německá Marshallova nadace. George Bushe podporovalo jen 20 procent Evropanů.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Barack Obama | Foto: Informationsamt der Bundesregierung

Průzkum o euroatlantických vztazích dělala nadace ve 12 evropských zemích a zúčastnilo se ho asi 13 000 respondentů. Výsledky ukazují, že prezident Obama má v západní Evropě - zejména v Německu a ve Francii - mimořádnou podporu.

Střední a východní Evropu zasáhla 'Obamamánie' výrazně méně. V zemích, které se průzkumu zúčastnily, tedy v Bulharsku, Rumunsku Polsku a Slovensku, má americký prezident 60 procentní podporu.

"Obamův předchůdce George Bush nebyl ve střední a východní Evropě zdaleka tak nepopulární jako v Evropě západní. Euforie z jeho odchodu typická pro západoevropské země je ve východní a střední Evropě přítomna sice také, ale nikoli v tak obrovské míře," uvedl pro Rádio Česko zpravodaj ČRo v Bruselu Ondřej Houska.

Přehrát

00:00 / 00:00

Průzkum organizace German Marshall Fund o euroatlantických vztazích přiblížil pro Rádio Česko bruselský zpravodaj ČRo Ondřej Houska.

Druhou skutečností mohou podle něj být někdy problematické vztahy a problematická zkušenost střední a východní Evropy s ruskou politikou. "Víme, že Obama k velké východní velmoci zaujal o dost jiný postoj než jeho předchůdce, a to se mohlo projevit i v tomto průzkumu," uvedl Houska.

Přestože Evropané milují Obamu, v řadě hlavních témat se s Washingtonem neshodnou. Například podpora války v Afghánistánu, která je Obamovou zahraničně politickou prioritou, v Evropě stále klesá.

Průzkum Německé Marshallovy nadace také ukázal, že pro Evropany i Američany je nejdůležitější ekonomika. Teprve za ní se umístila hrozba terorismu nebo klimatických změn.

"Přičemž je zajímavé, že většina Evropanů souhlasí s politikou Barcaka Obamy v ekonomické krizi, která je - zjednodušeně řečeno - politkou masivního zadlužování, masivní podpory státní ekonomiky. Zatímco Američané na tuto politiku pohlížejí o poznání skeptičtěji," přiblížil Houska.

Katarína Brezovská, Ondřej Houska Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme