Průzkum: První kolo francouzských voleb by vyhrála Le Penová

Marine Le Penová vede v žebříčku francouzských kandidátů na prezidenta. Vyplývá to z průzkumu deníku Le Parisien. Šéfka krajně pravicové Národní fronty by v prvním kole prezidentských voleb získala 23 procent hlasů. O dvě procenta by tak předstihla své soupeře Nicolase Sarkozyho a socialistku Martine Aubry.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Jean Marie Le Pen a jeho dcera Marine Le Penová | Zdroj: ČTK

Pokud by byly ve Francii prezidentské volby už tento víkend, dopadly by tak zřejmě podobně jako ty před devíti lety. Tehdejší šéf Národní fronty a otec současné předsedkyně strany Jean Marie Le Pen postoupil do druhého kola, kde ho nakonec porazil Jacques Chirac.

Přehrát

00:00 / 00:00

Spolupracovník ČRo v Paříži Zdeněk Müller ve Světě o jedné.

Marine Le Penová šance na vítězství v prvním kole, alespoň podle průzkumu, zatím má. Navíc je poměrně populární političkou, která dokáže oslovit jak pravicové, tak levicové voliče. Hned po svém zvolení do funkce šéfky vyzvedla velmi vděčná témata. Bezpečnost v ulicích, přistěhovalectví, islám, ochranu domácího trhu nebo ochranu domácí výroby. Narozdíl od svého otce nemá Marine Le Penová alespoň zatím sklon verbálně provokovat.

Podle spolupracovníka ČRo v Paříži Jana Šmída nemá ale Le Penová reálnou šanci stát se prezidentkou. „Nicméně má velkou šanci ovlivnit nejen samotné prezidentské volby, ale i politické dění,“ podotkl.

„Socialisté tvrdí, že její názory jsou fašistické a že je potřeba se jí obávat. Podobnou rétoriku zastává i pravice. Na druhou stranu, až dosud polici počítali s tím, že Le Penová může být pouze určitým faktorem,“ poznamenal Šmíd.

Přehrát

00:00 / 00:00

Spolupracovník ČRo v Paříži Jan Šmíd v Odpoledním Radiožurnálu.

Podle BBC vyvolaly výsledky toho průzkumu šok. „Informaci řeší především média. Politici vzali věc na vědomí, ale trochu ji relativizují. Upozorňují na to, že průzkum se týkal jen tří kandidátů a že ve skutečnosti by jich mohl být více. Hovoří se také o tom, že v příštích dnech bude proveden nový průzkum s širší škálou nabídky,“ upozornil spolupracovník ČRo v Paříži Zdeněk Müller.

Průzkum prováděný online je nepřesný i podle mnohých analytiků. Internetové hlasování je prý méně seriózní, než třeba výzkum po telefonu. Navíc deník Le Parisien, který si nechal výzkum provést, předpokládal, že socialisté vyberou za kandidátku Martine Aubry. Strana o tom ale zatím nerozhodla.

Igor Maňour, Helena Berková, Martina Hanáčková, ak Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme