Průzkum ukázal nečekanou podporu Němců útoku na Irák

Němci podle průzkumu veřejného mínění překvapivě podporují údery na Irák. Zároveň by uvítali urovnání napjatých vztahů se Spojenými státy.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Braniborská brána | Foto: Jitka Vocelková

Jak z Berlína uvádí zpravodaj Českého rozhlasu David Šťáhlavský, téměř polovina dotázaných souhlasí s vojenským zásahem proti Saddámu Husajnovi, pokud Irák neumožní vstup mezinárodním inspektorům na své území. Třetina Němců pak podporuje údery v každém případě. Jde o zásadní změnu postojů německé společnosti. Ještě před dvěma týdny naopak voliči tleskali kancléři Schröderovi za jeho nekompromisní odmítání amerických plánů na zásah proti Bagdádu.

Z dalšího průzkumu ale vyplývá, že za největší problém Němci považují současnou úroveň nezaměstnanosti, která se nejnověji pohybuje pod hranicí čtyř milionů. Více než 60 procent dotázaných požaduje od vlády zásadní zlepšení stavu pracovního trhu. Hned na druhém místě ovšem respondenti zmiňují normalizaci vztahů se Spojenými státy, které se zkomplikovaly politikou rudo-zelené vlády.

Přehrát

00:00 / 00:00

D. Šťáhlavský: Průzkumy mínění v Německu

Marika Táborská, David Šťáhlavský Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme