Průzkum ukázal žebříček největších obav obyvatel Německa

Zamýšleli jste se někdy nad tím, čeho se nejvíc bojíte? Malou nápovědou pro vás může být anketa v sousedním Německu, která ukázala, že se naši západní sousedé nejvíc bojí růstu cen.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Hlavní nádraží v Berlíně | Foto: Jiří Hošek

Ani ze smrti, ani ze ztráty zaměstnaní, nýbrž z růstu životních nákladů mají obyvatelé Německa největší strach. Ukázal to tradiční průzkum veřejného mínění, který si nechala vypracovat pojišťovací společnost R+V. Překvapivě stále menší a menší obavy mají naši západní sousedé z terorismu.

Strach z rostoucích cen okupuje pravidelně první pozici ankety, kterou pojišťovna pořádá od roku 1991. Zatímco ale v loňském roce zneklidňoval nárůst cen potravin a energií 66 procent dotázaných, letos to bylo o plných 10 procent více. O druhou příčku se podělil strach z přírodních katastrof a obavy ze zhoršení hospodářské situace.

"Podle subjektivních pocitů lidí se výkon německé ekonomiky výrazně zhoršil, i když skutečnost je odlišná," všímá si profesor Manfred Schmidt z univerzity v Heidelbergu. Výrazný propad na žebříčku obav potkal strach z terorismu a z války s německou účastí. Těchto fenoménů se bojí 41, resp. 31 procent respondentů. Rita Jakliová z informačního centra pojišťovny R+V to vysvětluje tím, že od útoků z 11.září a madridských atentátů už přece jen uplynulo hodně času.

Mnohem víc se například Němci děsí vážné choroby nebo skutečnosti, že budou odkázáni na péči druhých. Tyto obavy obsadily čtvrtou a pátou příčku. Z průzkumu taky vyplynulo, že ženy hledí do budoucnosti s mnohem větší úzkostí, než jejich mužské protějšky.

Studie taky ukázala, že se noční můry Němců na západě země a v bývalé NDR dost podobají. Markantní rozdíl panuje pouze u přírodních katastrof, které Západní Němce děsí, zatímco obyvatele tzv. nových spolkových zemí nechávají povodně a prudké bouře relativně v klidu. Politolog Schmidt to přičítá většímu ekologickému uvědomění na Západě i politickému vzestupu Strany Zelených.

Odborníky poněkud překvapilo, že se na posledním místě ze všech šestnácti vybraných obav umístil strach z rozpadu partnerského vztahu. Tahle situace dělá vrásky na čele jen každému pátému z dvou a půl tisíce respondentů. Přitom plných 38 procent všech uzavřených sňatků dnes v Německu končí rozvodem.

Milan Kopp, Jiří Hošek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme