Průzkum: Ve světě převažuje podpora palestinskému státu

Ve světě převažují zastánci nezávislého palestinského státu nad jeho odpůrci. Ukázal to průzkum veřejného mínění, který přes léto nechala udělat mediální společnost BBC v 19 zemích celého světa.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Palestinská vlajka před budovou Evropské komise v Bruselu. I tak palestinci bojují o své uznání jako státu.

Palestinská vlajka před budovou Evropské komise v Bruselu. I tak palestinci bojují o své uznání jako státu. | Zdroj: Reuters

Otázka zněla, zda by vláda dotyčného tazatele měla v OSN podpořit palestinský stát. Pro se vyslovilo 49 procent dotázaných, 21 procent odpovědí bylo negativních. Poměr se značně lišil podle jednotlivých zemí. Celkem odpovídalo přes 20 tisíc lidí.

V Egyptě se za Palestince postavilo 90 procent dotázaných a pouze 9 procent jejich stát odmítá. Také v Turecku, Pákistánu nebo Číně tvořili zastánci palestinského státu nadpoloviční většinu.

Přehrát

00:00 / 00:00

náměstek.mp3

Podle zahraničně-politického analytika Českého rozhlasu nemají například Číňané o Palestině velkou povědomost, proto její samostatnost podporují. Funguje zde prý psychologický faktor, kdy Izrael rozhání neozbrojené Palestince, což Palestině nahrává. Čína má navíc dobré vztahy s arabskými státy, protože potřebuje jejich ropu.

Nejvíce odpůrců palestinských ambicí, konkrétně 36 procent, vykazují Spojené státy a Filipíny. Přesto i v obou těchto státech zastánci Palestinců převažují. Mezi Američany jich bylo 45 procent.

V Británii a Francii je dvakrát více zastánců palestinského státu než jeho odpůrců. Také v Německu Palestince podporuje 53 procent dotázaných, i když německá vláda stojí na straně Izraele.

Schneider: ČR uznání palestinského státu zdědila po Československu

Česká republika zaujímá vůči palestinské žádosti o uznání státnosti negativní postoj. Jak ale na Rádiu Česko připomněl náměstek ministra zahraničí Jiří Schneider, Československo už 80. letech jistý krok k uznání nezávislosti Palestiny, když uznalo Organizaci pro osvobození Palestiny.

„Pro nás to tedy není velký krok. Pro nás jsou ale důležité okolnosti, kontext, za jakých k tomu dochází. A je pro nás nepřijatelné, aby se tato věc stala tím hlavním, o co jde. Tím hlavním je, aby se zklidnila situace, aby bylo vyjednáno pokojné soužití dvou států,“ uvedl.

Přehrát

00:00 / 00:00

Reportáž Zblízka blízkovýchodního zpravodaje Břetislava Turečka a komentář zahraničně-politického analytika Milana Slezáka ve Světě o druhé Rádia Česko

„Čím blíže budeme těmto parametrům, tím budeme hledět kladněji na finální uznání státu. A to v konkrétních hranicích, o čemž v tuto chvíli ale není žádná dohoda,“ doplnil.

Postoj vlády vůči palestinské žádosti kritizuje opoziční ČSSD, například podle stínového ministra zahraničí Lubomíra Zaorálka by měli Palestinci dostat stejnou šanci jako Izrael při vzniku samostatného státu v roce 1947.

„Je velmi obtížné nastavit úplně stejné podmínky jako v roce 1947. Navíc, i když pro samotnou OSN není jediným výchozím bodem rok 47, ale také závazné rezoluce odkazující na rok 1967. Palestinskému státu je třeba dát šanci za stejných podmínek, ale právní interpretace toho promítnutí do konkrétního hlasování není jednoduchá,“ uvedl.

Igor Maňour, Martina Mašková, Břetislav Tureček, bre, Simona Bartošová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme