Průzkum: Změna ve vedení přidala německé sociální demokracii na popularitě

Nárůst preferencí o plná tři procenta ukázal německé sociální demokracii nejnovější průzkum veřejného mínění televize ZDF. Straně se tak zatím vyplácí nečekané střídání stráží ve vedení formace. Pozitivně hodnotí změny taky možní koaliční partneři SPD.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Franz Müntefering | Foto: Jiří Hošek

Skok z 25 na 28 procent přisoudil v žebříčku stranické oblíbenosti sociálním demokratům tzv. "Politbarometr" stanice ZDF. Za vedoucími stranami křesťanské unie ale stále zeje čtrnáctiprocentní propast.

Mnohem zajímavější jsou ale pozitivní "signály" na změny v SPD, které vysílají například liberálové. Pochvalně se o nominaci ministra zahraničí Franka-Waltera Steinmeiera na post kancléře a návratu Franze Münteferinga do čela sociální demokracie, vyslovil třeba generální tajemník liberální FDP Dirk Niebel.

Sám Frank-Walter Steinmeier v dnešním vydání listu Süddeutsche Zeitung vidí po volbách do Spolkového sněmu dobré šance pro vytvoření tzv. "semaforové" koalice. Tu by kromě sociálních demokratů a liberálů tvořili ještě Zelení.

FDP si ale dopředu jako jednu z podmínek klade stažení kandidatury Gesine Schwanové na úřad spolkového prezidenta. To ale Steinmeier jednoznačně odmítá.

Jiří Hošek, Katka Brezovská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme