Polsko posílí vzdušnou obranu. Washington schválil prodej průzkumných balonů

Spojené státy americké schválily prodej průzkumných balonů do Polska. Díky novému systému by se armádní sledování oblohy mělo výrazně zlepšit, jak uvedlo polské ministerstvo národní obrany. Polský premiér Donald Tusk zároveň zkritizoval americké republikánské senátory za veto další pomoci pro Ukrajinu.

Varšava Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Aerostat na americké raketové základně White Sands Missile Range v Novém Mexiku

Aerostat na americké raketové základně White Sands Missile Range v Novém Mexiku | Foto: IMAGO | Zdroj: Reuters

Čtyři americké aerostaty – tedy průzkumné letouny lehčí než vzduch – nesou kódové označení Barbara a připojí se k polskému systému včasného varování a průzkumu. Odhadovaná cena zařízení se v přepočtu pohybuje kolem 28 miliard korun.

Varšava oslavila svátek polské armády vojenskou přehlídkou. Zúčastnily se jí desetitisíce lidí

Číst článek

Součástí smlouvy o nákupu radarového systému jsou nejen jeho pozemní a letecké komponenty, ale také rozsáhlá podpora včetně výukových a logistických balíčků nebo technické dokumentace.

Podle Spojených států prodej posílí bezpečnost Polska, tedy spojence v rámci Severoatlantické aliance, a zvýší jeho schopnost čelit současným i budoucím hrozbám ze strany nepřátelských vzdušných a pozemních zbraňových systémů.

Ve středu ráno vzlétly tři polské stíhačky kvůli zvýšené aktivitě Ruska, které podniklo další masivní ostřelování Ukrajiny. Jedna z raket mířila k polským hranicím.

Kateřina Havlíková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme