Průzkumy přisuzují volební vítězství Juščenkovi

Opakované prezidentské volby na Ukrajině podle prvních odhadů vyhrál opoziční kandidát Viktor Juščenko. Shodují se v tom všechny tři sociologické průzkumy, jejichž výsledky byly zveřejněny krátce po 20:00 místního času (19:00 SEČ), kdy se uzavřely volební místnosti.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Viktor Juščenko | Zdroj: ČTK

Kyjevská televize nejprve informovala o anketě, kterou zorganizovalo sdružení sociologických institutů a jejíž výsledky slibují opozičnímu předákovi 56,5 procenta hlasů. Podle stejného zdroje pro ukrajinského premiéra Viktora Janukovyče hlasovalo 41,3 procenta voličů.

K obdobným závěrům dospěly další dva průzkumy uspořádané jinými organizacemi: ohlásily vítězství Juščenka nad Janukovyčem poměrem hlasů 58:38 respektive 56:41. Volební účast se dnes podle neoficiálních údajů blížila 60 procentům, což je obdobné jako při listopadovém hlasování, jehož výsledky byly kvůli podvodům zrušeny.

Juščenko ještě před ukončením hlasování svolal do centra Kyjeva shromáždění svých příznivců, aby oslavil očekávané vítězství. Janukovyč zatím odmítl předběžné odhady komentovat. Ústřední volební komise chce první dílčí oficiální výsledky zveřejnit po 22:00 SEČ, předběžné celkové výsledky pak až v pondělí po 07:00 SEČ.

Zahraniční pozorovatelé označili dnešní hlasování za klidné a neinformovali zatím o žádných významnějších incidentech. Upozornili pouze na případy zákazu předvolební agitace a na neúplné seznamy voličů. Na několika místech se opakovala situace z prvního a druhého kola voleb, kdy někteří voliči nemohli hlasovat, protože v seznamech jejich jméno nebylo uvedeno. Jiné seznamy zase obsahovaly jména nežijících osob.

Martin Dorazín, Veronika Malá, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme