První americký prezident jedná na Kubě s Castrem

Na pozvání Fidela Castra se na Kubu vydal bývalý americký prezident Jimmy Carter. Už během svého funkčního období v letech 1977- 81 se pokoušel o alespoň částečné zlepšení vztahů USA s ostrovním státem a teď to zkusí znovu. I když jde o soukromou návštěvu, lze ji označit za historickou.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Carter a Castro | Foto: ČTK/AP

Žádný americký prezident, ani bývalý, Kubu od Castrova nástupu k moci nenavštívil. Mezi oběma zeměmi od té doby panují mrazivé vztahy. Kuba už 43 roků zápasí s embargem, které na ní Spojené státy uvalily. Carter je známým odpůrcem ekonomické blokády ostrova. Zřejmě i proto ho Fidel Castro označil za nejpřátelštějšího z deseti amerických prezidentů, které od svého nástupu k moci zažil. Wayne Smith, bývalý americký diplomat, který na Kubě působil v době Carterovy administrativy, žádné zázraky od této cesty neočekává, ale jak dodává, Carter nemůže dosáhnout méně, než do této doby dosáhl prezident Bush, tedy nic.

Markéta Kaclová, Olga Baková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme