První bitva o Bílý dům má překvapivé vítěze

V prvních amerických stranických primárkách v Iowě zvítězili překvapivě vysoko demokratický senátor Barack Obama a republikánský bývalý guvernér Mike Huckabee. Favorizovaná senátorka Hillary Clintonová se na stranických caucusech demokratů dokonce dostala až na třetí místo - za bývalého senátora a uchazeče o viceprezidentskou funkci při volbách před čtyřmi lety Johna Edwardse.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Demokrat Barack Obama - vítěz nominačních voleb v Iowě | Zdroj: ČTK

Černošský senátor Barack Obama získal v Iowě 38 procent, přestože tam žije jen minimum Afroameričanů. Podle demokratických voličů i pozorovatelů Obama nepřekvapil novými argumenty, ale má stále lepší schopnost o nich přesvědčit.

Propad senátorky Hillary Clintonové až na třetí místo s 29 procenty je pro ni, podle pozorovatelů, špatným znamením i pro primárky v New Hampshire.

Bývalý guvernér a kazatel Mike Huckabee získal 34 procent, přestože měl na kampaň daleko méně peněz než bývalý senátor Mitt Romney s 25 procenty. Podle odborníků mu pomohla podpora evangelických církví a žen. Romneymu proti tomu nepomohly ani daleko větší finanční investice do kampaně.

Alexandr Pícha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme