První Cenu Lecha Walesy získal saudsko-arabský král Abdulláh

Saudsko-arabský král Abdulláh je prvním nositelem Ceny Lecha Walesy. Toto rozhodnutí vyvolalo rozpačité reakce mezi obránci lidských práv, kteří často kritizují sauskoarabský režim za diskriminaci žen, vykonávaní trestu smrti a brutální metody saudsko-arabské spravedlnosti.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Lech Walesa | Foto: Pavel Novák

Lech Walesa zdůvodnil kontroverzní rozhodnutí tím, že se král Abdulláh významně zasloužil o dialog mezi různými kulturami a vyznáními. "Moje cena má být silným povzbuzením do další činnosti a je záměrně trochu provokativní," dodal Walesa.

Král Abdulláh zorganizoval už tři konference zástupců islámu, křesťanství a judaismu. V Polsku se proslavil jako zachránce siamských dvojčat, kterým zaplatil náročnou operaci oddělení.

V Gdaňsku mezitím skončily třídenní oslavy 25 let od udělení Nobelovy ceny někdejšímu vůdci polské opozice Lechu Walesovi. I tuto slavnost ale ovlivnily ostré vnitropolitické spory. Prezident Lech Kaczyński se oslav nezúčastnil a Walesovi neposlal ani blahopřejný telegram.

"Je hodně nositelů Nobelovy ceny, ale Lech Walesa je jen jeden," těmito slovy předseda Nobelova výboru Ole Danbolt Mjös výstižně a zároveň taktně charakterizoval nezařaditelnou osobnost bývalého elektrikáře z gdaňských loděnic a pozdějšího vůdce nezávislého odborového hnutí Solidarita. Sám Lech Walesa se několikrát označil za revolucionáře, kterému jsou trochu cizí všední starosti demokracie. Walesa zůstává politikem, který si umí udělat přátele i nesmiřitelné odpůrce.

Ti první se o víkendu sešli v sále gdaňské filharmonie: "Jsme tady také proto, aby Lech Walesa nebyl nikdy sám. Byl jsi a zůstaneš legendou a velkým hrdinou. To je celé. Tečka," prohlásil premiér Donald Tusk a dojatý Lech Walesa se rozplakal.

Blahopřát mu osobně přijelo několik set hostů zvučných jmen z celého světa. Chyběl prezident Lech Kaczyński a nepřišel ani jeho bratr Jaroslaw, předseda největší opoziční strany. Oba byli blízkými spolupracovníky Lecha Walesy a později se s ním ve zlém rozešli. Tato zášť přetrvala dodnes.

"Pane Lechu, nedělejte si těžkou hlavu z toho, co povídají někteří morální trpaslíci. Oni teď mají ústa plná odvahy, zatímco vy jste byl odvážný v době, kdy to bylo třeba," připomněl ministr zahraničí Radek Sikorski a vyvolal tím hněv nebes. V jeho slovech se poznali bratři Kaczyńští a jejich reakce na sebe zřejmě nedá dlouho čekat.

Milan Kopp, Martin Dorazín Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme