První Češi nepotřebovali na cestě do USA víza

Do Spojených států přiletěli první Češi bez víz. 19 let po pádu komunismu tak odpadla další překážka, která občanům České republiky a dalších postkomunistických zemí znepříjemňovala svobodné cestování. Jak to vypadalo v New Yorku, kam létají České aerolinie? To zaznamenal zpravodaj Českého rozhlasu ve Spojených státech Vít Pohanka.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Lenka Čílová při imigr. kontrole

Lenka Čílová při imigr. kontrole | Zdroj: ČTK

Kennedyho letištěm v New Yorku projde v průměru 60 tisíc pasažérů denně. Pro většinu z těch, kteří sem přiletěli 17. listopadu 2008 se tady neudálo nic zvláštního. Ale u jednoho z příletů na terminálu 4 bylo velmi rušno. Čekalo se na první bezvízový let z České republiky do Spojených států. Přiletěl na čas.

Vicepremiéra Alexandra Vondru a ministra vnitra Ivana Langera, kteří byli prvními takříkajíc bezvízovými návštěvníky přivítali šéfové celní a bezpečnostní kontroly.

Najít mezi ostatními českými cestujícími někoho, kdo neměl vízum, nebylo tak snadné. Jednu chvíli to vypadalo, že snad všichni mají platné vízum od dřívějška a kromě ministra Langera nepřiletěl nikdo jen na povolení získané prostřednictvím nového elektronického systému ESTA. Ale nakonec jsem ji našel. Jmenuje se Lenka Čílová a je jí 27 let.

Razítka imigračních úředníků cvakala mezitím do pasů ostatních cestujících, kteří přiletěli s vízem. I oni ale nový systém vítaj. Kritici říkají, že elektronický systém ESTA je jenom jinou formou vízové povinnosti.

Přehrát

00:00 / 00:00

V. Pohanka vítá první Čechy bez víz na newyorském letišti JFK

Na nějaké statistické závěry - třeba jestli nyní začne do Spojených států cestovat výrazně víc Čechů než dřív - je ještě brzy. Už teď je ale zřejmé, že se turistické cesty za Atlantik přinejmenším zjednoduší a zlevní, protože odpadne administrativní poplatek.

Zrušení víz předcházela léta diplomatického úsilí

Česká diplomacie se roky marně snažila Washington přesvědčit o tom, aby vízovou povinnost zrušil. Změna nastala podle českého velvyslance ve Washingtonu Petra Koláře až loni v létě: "Ten okamžik zlomu nastal skutečně ve chvíli, kdy prezident Bush dal své administrativě pokyn, aby na tom s námi spolupracovala. Do té doby bylo těžké administrativu přesvědčit, že ten problém musí brát oni vážně."

I když americké ministerstvo zahraničí dlouhá léta argumentovalo, že zařazení té či oné země do bezvízového režimu je čistě věcí Kongresu, najednou se ledy pohnuly. Začal se připravovat nový elektronický systém pro povolování cest do Spojených států ESTA.

Komplikace se ale objevily zcela jinde: v Bruselu. Evropská komise letos v únoru oznámila, že bude chtít, aby země Unie při vyjednávání o vízech se Spojenými státy postupovaly společně. Což de facto znamenalo, že by Češi, Slováci, Maďaři a Pobaltské republiky měli zastavit slibně se rozvíjející jednání s Washingtonem. Po několikatýdenních peripetiích Brusel ustoupil.

Česko a další státy podepsaly s Američany potřebná memoranda a další dohody a 27. října oznámil v Praze americký ministr pro vnitřní bezpečnost Michael Chertoff, že od 17. listopadu bude vízová povinnost definitivně zrušena.

Milan Kopp, Vít Pohanka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme