První Češi se vrátili z Egypta slovenským vládním speciálem

Linka z Káhiry a Hurghady na letiště v Bratislavě normálně nelétá. Večer byl ale výjimkou. Na bratislavské letiště se vrátil slovenský speciál, který z Egypta kromě Slováků přivezl taky sedm českých občanů. Jejich zážitky nebyly tak dramatické jako zprávy v televizi. I tak ale z Egypta odjížděli s pocitem nejistoty.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Turisté se pokoušejí na káhirském letišti získat místa v letadelech | Foto: ČTK/AP

S navrátilci mluvil zpravodaj Českého rozhlasu v Bratislavě Vojtěch Berger. Eva Bělohlávková, která v Egyptě dlouhodobě žije přijela uklidnit rodinu v Česku. Marek Neruda byl v Egyptě na pár dní s kamarády kvůli tenisovému turnaji, raději ale využili možnosti dřívějšího návratu.

„Uvízla jsem v Káhiře, jinak jsem z Alexandrie a zpátky jsem se nemohla vrátit, protože cesta byla uzavřená,“ popisovala svou situaci Eva Bělohlávková, která je teď odříznutá od svého Egyptského manžela. Vrátit by se za ním chtěla co nejdříve. Jenže ambasáda jí v její situaci, kdy se nemůže do Alexandrie dostat raději doporučila let přes Evropu. Využila nabídky slovenské vlády, která poskytla místa v letadle do Bratislavy i občanům jiných zemí.

Přehrát

00:00 / 00:00

Reportáž Vojtěcha Bergera z bratislavského letiště

„Při pojíždění jsme viděli tanky, transportéry, ale jinak se nám zdálo, že je klid,“ zpozorovala Bělohlávková. Večer během zákazu vycházení ale ven nechodili.

To Marek Neruda vyhodnotil situaci v zemi a rozhodl se přerušit plány na turnaj za Káhirou. Také ví, jak to v Egyptě chodí, nebyl tam poprvé. „Podle běžného standardu se to lišilo podstatně. Demonstrovalo prakticky 2 miliony lidí 20 minut od nás a u muslimských charakterů nikdo neví, co se může stát,“ vysvětloval.

Tři dny se se svými spoluhráči pokoušel dostat z Káhiry do asi 30 kilometrů vzdáleného místa turnaje. Ten byl ale posléze stejně zrušen. „Pak už jsme jen čekali na odlet domů,“ popsal. S komerčními lety se jim to nepovedlo, byli proto podle svých slov rádi za možnost s vládním speciálem letět společně se slovenskými občany.

Vojtěch Berger, Michal Šenk Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme