První cesta nového ministra zahraničí USA vede na Blízký východ

Americký ministr zahraničí Colin Powell dnes přiletěl do Káhiry. Zahájil tak cestu po zemích Blízkého východu, od kterých chce získat podporu pro zpřísnění sankcí proti Iráku.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

V Egyptě se má ještě dnes setkat s prezidentem Husním Mubarakem, ministrem zahraničí Amrem Músou a poprvé také se svým ruským protějškem Igorem Ivanovem.

Večer má Powell odletět do Izraele, kde povede rozhovory s úřadujícím premiérem Ehudem Barakem. Zítra se sejde s nově zvoleným premiérem Arielem Šaronem, s izraelským prezidentem Moše Kacavem a v pásmu Gazy s Jásirem Arafatem.

Dále americký ministr zahraničí navštíví Jordánsko a Sýrii. Vyvrcholením návštěvy bude návštěva Kuvajtu, kde se v pondělí zúčastní oslav 10. výročí války v zálivu a osvobození Kuvajtu.

Arabské země nepodpořily irácký parlament, který je vyzval k demonstracím proti návštěvě amerického ministra zahraničí Collina Powella na Středním a Blízkém východě. Collin Powell je vzhledem k své účasti na válce v Perském zálivu pro Irák nepřítelem lidu. Demonstrace však probíhaly pouze na západním břehu Jordánu a v pásmu Gazy. Ostatní země čekají na výsledky jednání.

Jan Punčochář Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme