První čínská provincie v praxi ustupuje od politiky jednoho dítěte

První čínský region v praxi ustoupil od politiky jednoho dítěte. Je to východočínská provincie Če-ťiang. Podle dosavadních pravidel směli druhé dítě přivést na svět jen venkované, kterým se jako první narodila dívka. Více než miliardová země tak chtěla zabránit přelidnění.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Čínské děti (ilustrační foto) | Zdroj: Reuters

„Z dlouhodobého hlediska by stárnoucí populace a nedostatek pracovních sil ohrozily ekonomický růst,“ vysvětlil důvody pro zmírnění politiky jednoho dítěte profesor Tu Pcheng, odborník na stárnutí obyvatelstva.

Ústřední výbor Komunistické strany Číny politiku jednoho dítěte zmírnil loni v listopadu. Od té doby rozhodnutí zůstalo jen na papíře až do chvíle, kdy dodatek k zákonu o porodnosti schválilo vedení provincie Če-ťiang. Další regiony by měly následovat v březnu.

Řada změnu politiky vítá. „Je to naše rodičovská povinnost, abychom mu přivedli na svět sourozence. Jedináček je příliš osamělý,“ poznamenal šestatřicetiletý čínský otec Čchen Ťün.

Zdeněk Novák Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme