První čínský kosmonaut vystoupil do volného vesmíru

Čínský astronaut Čaj Čú-kang dnes jako první čínský kosmonaut v historii vystoupil z vesmírné lodi Šen-čou-7 do volného vesmíru. Jeho výlet trval přibližně 15 minut a v přímém přenosu ho vysílala čínská státní televize. Čína se tak stala po Spojených státech a bývalém Sovětském svazu třetí zemí světa, jejíž kosmonaut vystoupil do volného vesmírného prostoru.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Výstup prvního čínského kosmonauta do volného vesmíru vysílala v přímém přenosu čínská státní televize | Zdroj: ČTK

Tchajkonaut měl na sobě 120 kilogramů těžký skafandr, jehož výroba stála v přepočtu 75 milionů korun. Během výstupu pozdravil prostředníctvím televizního přenosu nejen čínský lid, ale i ostatní národy světa.

Loď odstartovala na oběžnou dráhu kolem Země ve čtvrtek. Let tříčlenné posádky má trvat tři dny a skončit přistáním v odlehlé severočínské autonomní oblasti Vnitřní Mongolsko. Je to nejambicióznější čínská kosmická výprava od roku 2003, kdy Čína vstoupila mezi kosmické velmoci schopné poslat do vesmíru vlastní posádku.

Přehrát

00:00 / 00:00

O čínských kosmických projektech hovořila Jana Lejpová s předním odborníkem na kosmonautiku Antonínem Vítkem z Akademie věd ČR

Dušan Valenta, Katka Brezovská, Miroslav Panuška Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme