První civilní soud s vězněm z Guantánama se komplikuje

První proces s vězněm z Guantánama se komplikuje. Ahmed Khalfan Ghailání je obviněný z přípravy teroristického útoku na americké velvyslanectví v Tanzanii v roce 1998. Jako vůbec první vězen z Guantánama není souzený vojenskou komisí, ale civilním soudem na americkém území.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vězni

Vězni | Foto: Vít Pohanka | Zdroj: Český rozhlas

Tanzanijec Ghailání byl vězněný v tajném zařízení CIA. Tam od něj vyšetřovatelé získali informaci o klíčovém svědkovi, který později uvedl, že Ghailaní kupoval pro Al-Káidu výbušninu TNT použitou při atentátech v Keni a Tanzánii.

Jenže při výslechu používali metody, které Ghailáního obhájci označují za mučení. Soudce teď rozhodl, že se vyšetřovatelé o svědkovi dozvěděli, když byl Ahmed Khalfan Ghailání pod nátlakem. Proto není jeho výpověď u soudu přípustná.

Vít Pohanka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme