První členkou olympijského týmu uprchlíků se stane 18letá plavkyně

Na letní olympiádě v Riu bude o medaile bojovat i tým složený z uprchlíků, kteří nemohou reprezentovat svoji zemi. Mezinárodní olympijský výbor dnes v Berlíně představí jeho první členku. Stane se jí mladá plavkyně Yusra Mardini ze Sýrie.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Olympijská vlajka | Foto: thesportdigest .com

Osmnáctiletá dívka uprchla před syrskou válkou loni v létě. Na cestu se vydala bez rodičů, jen se svojí o tři roky starší sestrou.

„Ze Sýrie jsem se dostala letadlem do Bejrútu a dál do Turecka. Snažila jsem se s sebou vzít všechny svoje oblíbené věci. Na loď jsem si ale nakonec nemohla skoro nic vzít. Zbyl mi jen malý batoh, ve kterém jsem měla brýle, tričko a náhrdelník," vzpomíná Mardini, která teď žije v Německu.

Přehrát

00:00 / 00:00

První členkou olympijského týmu uprchlíků se stane 18letá plavkyně. Podrobnosti zjišťoval Matěj Štýs

Přestože přišla téměř o všechno, nakonec se na ni usmálo štěstí. Olympijský výbor teď chce dát šanci všem uprchlíkům, kteří jako ona nemohou reprezentovat svou zemi.

„Cítím se skvěle, protože můžu inspirovat spoustu lidí a jít konečně za svým snem, který mám už od dětství," říká Yusra Mardini.

Uprchlíci dostanou vybavení a prostory pro trénování, aby měli šanci nominovat se na letní olympijské hry. V Riu de Janeiru pak budou mít zvláštní pozici.

„Tito uprchlíci budou soutěžit pod olympijskou vlajkou a olympijskou hymnou. Budou žít spolu s ostatními sportovci," vysvětluje předseda mezinárodního olympijského výboru Thomas Bach.

Uprchlíci budou vystupovat pod názvem Team Refugee Olympic Athletes (ROA). Finančně má tým podporovat organizace Olympic Solidarity.

Rovná práva, stejné podmínky

Mezinárodní olympijský výbor už dříve zdůraznil, že soutěžící budou mít stejná práva jako 206 dalších týmů z celého světa.

Pro účast na olympiádě ale nezáleží pouze na jejich sportovní výkonnosti, musí mít také status uprchlíka potvrzeného OSN a bude se přihlížet i k situaci v jejich osobním životě.

„Jsem velice rád, že sportovcům, kterým by bylo znemožněno účastnit se olympijských her, to Mezinárodní olympijský výbor umožnil tímto gestem,“ reagoval před časem sportovní ředitel Českého olympijského výboru a dvojnásobný vítěz olympijských her v rychlostní kanoistice Martin Doktor.

Připomněl také, že soutěžení pod společnou olympijskou vlajkou není moc časté, na druhou stranu na některých hrách k tomu už došlo:

„Za všechny například olympijské hry v Moskvě v roce 1980, kdy sportovci z některých západoevropských zemí, které se jako celek rozhodly neposílat svoji výpravu do Moskvy, startovali individuálně.“

Anna Kottová, Matěj Štýs Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme