První dáma Argentiny se prohlásila vítězkou prezidentských voleb

Argentina zřejmě bude mít novou prezidentku. Po oznámení prvních předběžných výsledků včerejších voleb se za vítězku prohlásila senátorka a manželka současného prezidenta Nestora Kirchnera Cristina Fernándezová.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Cristina Fernándezová

Cristina Fernándezová | Foto: AFP

Po sečtení necelé poloviny odevzdaných volebních lístků získala Fernándezová téměř 44 procent hlasů. "Zvítězili jsme jasným rozdílem," oznámila jásajícímu davu svých přívrženců.

Druhá v pořadí, středolevicová kandidátka Elisa Carrióová, má zatím necelých 22 procent hlasů. Svou porážku již uznala a pogratulovala pravděpodobné budoucí prezidentce k vítězství.

Čtyřiapadesátiletá Fernándezová byla favoritkou voleb. Prohlásila, že cítí zodpovědnost za pokračování reforem, které v posledních čtyřech letech prováděl její manžel a prezident Nestor Kirchner.

Slibuje především zlepšení situace chudší části obyvatel. "Cítím obrovskou odpovědnost, děkují vám. Víme, že musíme prohloubit změny, pro tento úkol je nutné sjednotit většinu Argentinců," uvedla Fernándezová.

Pokud se její vítězství potvrdí, bude první zvolenou prezidentkou Argentiny. Na počátku 70. let sice tuto funkci zastávala Isabela Perónová, ta ale místo v prezidentském paláci obsadila jako viceprezidentka po smrti svého manžela Juana Peróna.

Pavel Novák, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme