První dámu ukrajinské opozice hledá Interpol

Po představitelce ukrajinské opozice Julii Tymošenkové vyhlásil pátrání Interpol. Zatykač vydaly ruské úřady, které podezírají blízkou spolupracovnici lídra ukrajinské opozice Viktora Juščenka z podvodu.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Viktor Juščenko a Julia Tymoščenková | Zdroj: ČTK

Kyjevský zpravodaj ruské státní RTR televize uvedl, že Interpol zařadil Tymošenkovou mezi hledané osoby. Z internetových stránek Interpolu ale večer fotografie i informace o vyhlášeném pátrání zmizely. Centrála Interpolu v Lyonu odmítá podat jakékoliv vysvětlení.

Podle televizní zprávy má být Tymošenková obviněna v Rusku z defraudací a braní úplatků. První dáma ukrajinské opozice se k těmto obviněním nevyjádřila. Tymošenková se v 90. letech podílela na vyřešení problému ukrajinského dluhu vůči Rusku za dodávky plynu.

V roce 2000 na Tymošenkovou ukrajinská generální prokuratura uvalila vazbu pro podezření z finančních machinací. Po dvou měsících ji ale místní soud propustil na svobodu pro nedostatek důkazů. Tymošenková své tehdejší zatčení označila za útok na demokratické síly.

Pokud by opoziční vůdce Viktor Juščenko zvítězil ve druhém kole prezidentských voleb, jež je plánováno na 26. prosince, byla by Tymošenková nejnadějnější kandidátkou na úřad premiéra.

Martin Dorazín, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme