První den EXPA 2010 přinesl rekordní návštěvnost i zmatky

Statisíce návštěvníků zaplnily areál Světové výstavy v Šanghaji. Organizátoři hned první den EXPA 2010 zaznamenali rekordní zájem, kvůli organizačním zmatků však lidé museli čekat i dlouhé hodiny, než se dostali dovnitř. Fronty se tvořily i před jednotlivými pavilony, zejména u domácí expozice.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

EXPO 2010. Šanghaj

EXPO 2010. Šanghaj | Foto: Robert Mikoláš

Chaos vládl především u vstupních bran. Některé se totiž otevřely v jiný čas než ostatní, lidé, kteří před nimi čekali dlouhé hodiny, proto neskrývali rozhořčení. Nespokojenost vyvolalo i zjištění, že k prohlídce čínského pavilonu museli mít ještě další vstupenku. K dispozici jich bylo pouze 50 tisíc a všechny byly rozebrány během několika minut.

Organizátoři Světové výstavy potvrdili, že na první den EXPA bylo prodáno všech 500 tisíc lístků, do večera se však do samotného areálu dostal jen zhruba poloviční počet.

O český pavilon je obrovský zájem

Generální komisař české účasti na EXPO 2010 Pavel Antonín Stehlík přivítal krátce po deváté hodině první zájemce, převážně z řad čínských návštěvníků. Právě český pavilon, jehož expozici na titulních stránkách ocenila i některá domácí média, otevřel mezi prvními. A zaznamenal rekordní zájem - první den přilákal 34 tisíc lidí.

Téma české expozice nazvané 'PLODY CIVILIZACE' by mělo prezentovat naši zemi jako turistickou destinaci a zajímavý investiční prostor. Zhlédnout by ji v nadcházejícím půl roku měly zhruba 3 miliony návštěvníků.

„Velkou pozornost budí reliéfy z Karlova mostu, je u nich veliká fronta. Návštěvníci si dále můžou vyzkoušet, jaké to je sedět v ultralihgtu Stingu. U této atrakce jsme předpokládali, že bude oblíbená především u dětí, největší zájem však mají překvapivě dospělí. Český pavilon s velkým množstvím dalších interaktivních exponátů opravdu budí pozornost," popisoval Pavel Antonín Stehlík.

Lepší město, lepší život

V Šanghaji se prezentuje na 190 zemí všech kontinentů. Každá expozice je originálním dílem, přesto všechny spojuje společné motto výstavy, které zní - Lepší město, lepší život.

Malá mořská víla, deska se symbolem štěstí z Karlova mostu nebo část kostry pračlověka z Etiopie stará tři a čtvrt milionu let, kterou svět zná pod jménem Lucy. To vše mají možnost vidět návštěvníci EXPA 2010. Historické a kulturní skvosty lidské civilizace se ovšem skrývají v útrobách moderních staveb, celé výstaviště totiž působí jako futuristická země divů.

Přehrát

00:00 / 00:00

Rč 1.5. EXPO-pavilony.mp3

Architekti ze všech koutů světa měli jasné zadání, co nejlépe vystihnout danou zemi, a zároveň představit i její vizi blízké i vzdálenější budoucnosti. A tak máte možnost se nechat unášet ozářenou pouštní dunou ze Spojených arabských emirátů, zvláště pak večer, kdy díky světelným efektům vypadá, jako by se pohybovala ve vzduchu.

Ostatně až do závratných výšin se můžete skutečně přenést, pokud budete mít štěstí. Jednou z odměn nabízených organizátory z Emirátů je výlet do Dubaje, na nejvyšší mrakodrap na světě - Burj Khalifa Tower.

Roboti jako houslisti

Do útrob bource morušového, kde se prohánějí roboty, zase zvou Japonci. Fialová kukla skrývá nejmodernější výdobytky techniky, k nimž neodmyslitelně patří umělí společníci - zejména starších lidí často žijících osaměle.

Nové generace robotů se už o ně dokáží postarat a třeba jim na housle zahrát i oblíbenou skladbu. Tvůrci pavilonu Země vycházejícího slunce ale zároveň apelují na současné obyvatele planety Země, aby ji potomkům zachovali v co nejlepším stavu.

Je jasné, že každá země chce v Šanghaji co nejvíce zaujmout. Třeba Izrael, jehož pavilon připomíná lasturu, láká na mikrokamery, které můžete spolknout a sledovat, jak vaše tělo vypadá zevnitř.

Ruská pohádka

Velká Británie se zase chlubí obří Katedrálou semen připomínající obřího ježka. Povrch totiž tvoří 60 tisíc pohybujících se akrylátových tyčí. Vnitřní plocha pak ukazuje rozmanitost života a spojení s přírodou.

Rusko nabízí tradici oděnou do moderního hávu. Vychází totiž z pohádkového světa spisovatele Nikolaje Nosova, stavbu tvoří dvanáct dvacetimetrových věží nepravidelných tvarů, které obklopují centrální budovu - tzv.civilizační kostku. A shora vše připomíná kruh tanečníků.

EXPO 2010. Šanghaj | Foto: Robert Mikoláš

S autory ruské expozice se můžete proletět až na Měsíc nebo si prohlédnout komfortní město viděné dětskýma očima, kdy nechybí obří jahody, květiny a stromy.

Největší dobrodružství zcela pochopitelně slibuje domácí Čína. Pozve vás na projížďku lanovkou napříč historií Říše středu vměstnané do ohnivě rudého pavilonu ve tvaru obrácené pyramidy.

Robert Mikoláš, Marika Táborská, Jan Cigánik Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme