První dohoda na makedonských mírových jednáních

Mírová jednání v Makedonii se pohnula výrazně dopředu: Představitelé makedonských a albánských stran se po pěti dnech dohodli na postavení albánštiny v zemi. Rozhovory na jihozápadě země u jezera Ohrid sleduje také zvláštní zpravodaj Radiožurnálu Petr Vavrouška.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Političtí lídři dvou ensilnějších makedonských a dvou albánských politických stran našli kompromisní řešení statutu albánštiny. Mírová dohoda je tak blízko podpisu a ukončení násilí v zemi. Politici se shodli na tom, že albánština bude druhým oficiálním jazykem v regionech, kde žije více jak 20 procent Albánců. Navíc se bude smět mluvit albánsky i v parlamentu, kde mají Albánci ze 120 poslanců 25 členů. Ve vládě, kterou tvoří 18 ministrů, z toho je 6 Albánců, se bude i nadále diskutovat pouze makedonsky. Rozhovory o mírové smlouvě budou v Ohridu pokračovat v pátek, protože dnes je v Makedonii státní svátek. Nejdůležitějším bodem jednání bude národnostní zastoupení v policii. Albánci chtějí, aby v oblastech, kde tvoří většinu, byla pouze místní albánská policie.

Markéta Kaclová, Petr Vavrouška Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme