První dohoda na makedonských mírových jednáních

Mírová jednání v Makedonii se pohnula výrazně dopředu: Představitelé makedonských a albánských stran se po pěti dnech dohodli na postavení albánštiny v zemi. Rozhovory na jihozápadě země u jezera Ohrid sleduje také zvláštní zpravodaj Radiožurnálu Petr Vavrouška.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Političtí lídři dvou ensilnějších makedonských a dvou albánských politických stran našli kompromisní řešení statutu albánštiny. Mírová dohoda je tak blízko podpisu a ukončení násilí v zemi. Politici se shodli na tom, že albánština bude druhým oficiálním jazykem v regionech, kde žije více jak 20 procent Albánců. Navíc se bude smět mluvit albánsky i v parlamentu, kde mají Albánci ze 120 poslanců 25 členů. Ve vládě, kterou tvoří 18 ministrů, z toho je 6 Albánců, se bude i nadále diskutovat pouze makedonsky. Rozhovory o mírové smlouvě budou v Ohridu pokračovat v pátek, protože dnes je v Makedonii státní svátek. Nejdůležitějším bodem jednání bude národnostní zastoupení v policii. Albánci chtějí, aby v oblastech, kde tvoří většinu, byla pouze místní albánská policie.

Markéta Kaclová, Petr Vavrouška Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme