První francouzská vesnice se přihlásila k hnutí ‚Zpomalená města‘

Celosvětový projekt "Zpomalená města" už dostihl i Francii. Jako první splnil náročná kritéria klidu, stravování, přátelství a pohody Segonzac v kraji Poitou-Charantes.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Francie | Foto: Fotobanka stock.xchng

Iniciativa "Pomalá města" vznikla před jedenácti lety jako reakce na uspěchaný životní styl. Dnes sdružuje na 140 měst na celé Zeměkouli.

Francouzskému Segonzacu se daří splňovat podmínky "pomalosti". Vesnice se brání komercionalizaci, nedopouští, aby v jejím okolí vyrostly obchodní a průmyslové zóny, v jídle dbá důsledně na termín "domácí" a radnice zpomalenému stylu přizpůsobuje své plány.

Přehrát

00:00 / 00:00

Segonzac se přihlásil k hnutí Zpomalená města, téma pro Jana Pokorného

Ví, že menší obec hůře čelí nástrahám rychlého rozvoje, kdy se prodají obecní pozemky, aby na nich vyrostl sklad sítě hypermarketů. Ví, že ale musí zajistit pro své lidi dost pracovních příležitostí.

Segonzac je první francouzská obec, která se rozvíjí cíleně proti proudu, pomalu, ale o to kvalitněji. Místní obyvatelé žertem říkají, že ne nadarmo má Segonzac ve znaku hlemýždě.

O tom si vyprávějí, když se jednou začas sejdou se sousedy z vedlejší vsi v parku na pikniku, kde je na stolech čerstvé pečivo, domácí uzeniny, právě vymačkaná šťáva z hroznů a další pochutiny.

A dobře vědí, jak je důležité, aby čas běžel pomalu. Vztah k času tu mají v genech. Uvědomují si, že nic se nemá uspěchat. Většinou jsou to totiž výrobci vynikajícího koňaku, který často zraje v sudech desítky let.

Igor Maňour, Jan Pokorný Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme