První kauza Krejčíře v JAR míří k závěrečnému verdiktu. Výsledek je nejistý

Vinen, nebo zproštěn obžaloby? Radovan Krejčíř by se už dnes měl dozvědět vůbec první rozsudek v jedné z několika projednávaných kauz. Obžaloba viní uprchlého Čecha z únosu, mučení a pokusu o vraždu, jeho právníci ale vše odmítají. Výsledek bude důležitý i pro další vyšetřování, Krejčíř je totiž podle jihoafrické policie zapleten do více než stovky trestných činů.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Radovan Krejčíř u jihoafrického soudu (snímek z 2. 12. 2013)

Radovan Krejčíř u jihoafrického soudu (snímek z 2. 12. 2013) | Foto: Robert Mikoláš

„V moderní jihoafrické historii jsme neměli co do činění s tak rozsáhlým případem. Ano, řešili jsme spoustu těch nejzávažnějších zločinů, ale nikdy v tak velkém množství co se jedné osoby týče,“ říká o Krejčířově případu Solomon Makgale z vedení jihoafrické policie.

„Víte, málokoho z mafiánských bossů se podařilo usvědčit, protože si, jak se říká, nikdy neušpinili ruce. Krejčíř se ale chová jinak - je domýšlivý, arogantní. I proto jsme ale dokázali shromáždit řadu důkazů proti němu," vysvětluje policista, proč si myslí, že uprchlý Čech bude odsouzen.

Přehrát

00:00 / 00:00

Radovan Krejčíř se po dlouhých letech dočká vynesení prvního rozsudku v JAR. Proces sleduje zpravodaj Robert Mikoláš

Sám Radovan Krejčíř už dříve ale veškerá obvinění odmítl. „V žádném případě vinen nejsem a věřím, že takto rozhodne i soud. Myslím si, že soud rozhodne s verdiktem nevinen,“ řekl.

Na tom, jak dnešní soud dopadne, se však neshodnou ani právní experti, ani novináři.

„V Jižní Africe nikdy nevíte, jak soudce rozhodne. Navíc jde o hodně dlouhý proces a obžaloba také přednesla velké množství důkazů, i když si nemyslím, že známe všechny. Takže bude velmi zajímavé, jaký verdikt vynese," připomíná novinářka Mandy Wiener.

Krejčíř si vyslechne první rozsudek. Celkem jihoafrické soudy řeší čtyři jeho kauzy

Číst článek

Kauzu Radovana Krejčíře sleduje prakticky od počátku, stejně jako případy některých bossů jihoafrického podsvětí, kteří už byli zavražděni a z jejich zabití je uprchlý Čech také podezřelý.

„Soudce je velmi kritický k vyšetřovatelům. Zjistil, že policisté u soudu lhali či uváděli zavádějící informace. Stejně tak ale nešetří kritikou na adresu Krejčířových obhájců," dodává Mandy Wiener.

Krejčíř zatím čelí obžalobě ve čtyřech projednávaných případech. V tom prvním se měl spolu s dalšími pěti lidmi dopustit únosu, mučení a pokusu o vraždu Bhekiho Lukheleho. Podle prokuratury tak chtěl zjistit, kde se nachází Lukheleho bratr. Ten totiž zmizel i s 25 kilogramy pervitinu, které údajně pro Krejčíře převážel.

Zároveň Krejčíř usiluje o propuštění na kauci. Že by se v případě osvobozujícího verdiktu dostal v příštích dnech na svobodu, je málo pravděpodobné. Je totiž obviněn z dalších, mnohem závažnějších zločinů, včetně plánování vraždy i spáchání několika vražd. Podle vedení jihoafrické policie je dokonce zapleten celkem do dvaceti vražd.

Robert Mikoláš Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme