První koleje čínské vysokorychlostní železnice povedou do Laosu

Čína zahajuje výstavbu vysokorychlostní železnice do jihovýchodní Asie. První část spojí nejlidnatější zemi světa s Laosem, v budoucnu povede až do Singapuru. Po dokončení dosáhne trať délky 3.900 kilometrů a jednotlivé země si od ní slibují velký ekonomický přínos, zejména co se týče rozvoje turismu.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Čínský rychlovlak | Foto: Robert Mikoláš

První část železnice povede z Kchun-mingu, metropole jihočínské provincie Jün-nan do laoského hlavního města Vientiane. Zprovozněna má být do roku 2015 a v budoucnu pak má propojit i Bangkok v Thajsku, Kualu Lumpur v Malajsii a Singapur.

Původní plány počítaly s tím, že jízda potrvá něco málo přes deset hodin. Vzhledem k rozhodnutí čínské vlády snížit rychlost souprav na 300 km/h, a také náročnému terénu v zemích jihovýchodní Asie, kvůli kterému budou vlaky moci jezdit v některých úsecích jen dvousetkilometrovou rychlostí, se cestování prodlouží.

Přesto jde podle expertů i politiků o přelomový projekt, který pomůže rozvoji zaostalejších regionů. Vysokorychlostní trať za 55 miliard dolarů plánuje i Vietnam, který chce do deseti let spojit metropoli Hanoj s 1570 kilometrů vzdáleným Ho Či Minovým městem.

Robert Mikoláš Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme