První kolo maďarských prezidentských voleb bylo neúspěšné

V Maďarsku se volí nová hlava státu. Jak se ale dalo předpokládat, první kolo volby prezidenta v maďarském parlamentě bylo neúspěšné.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Budapešť

Ani jeden z kandidátů, tedy předsedkyně parlamentu Katalina Sziliová nominovaná vládní Maďarskou socialistickou stranou a první předseda ústavního soudu László Sólyom, kandidující za opozici, nezískal potřebnou dvou třetinovou většinu poslaneckých hlasů.

Výsledek není překvapivý. Překvapením je však neúčast poslanců opozičního Fideszu na hlasování. Jen tak se mohlo stát, že Sziliová získala 183 hlasů a Sólyom jen 13 hlasů. Pravděpodobně jde o taktizování před úterními dvěma koly.

Poslanci mohou do osmé hodiny večer předložit nové nominace na druhé kolo, do kterého, jak se počítá, půjdou ti stejní kandidáti. Také ve druhém kole bude potřeba dvou třetinová podpora. Až teprve ve třetím kole bude stačit pouze nadpoloviční většina hlasů.

Gregor Martin Papucsek, Marie Matúšů Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme