První kolo místních voleb vyhrál ve Francii Sarkozy. Jeho strana porazila Národní frontu

Nicolas Sarkozy je zpátky na francouzské politické scéně. Jeho pravicová strana Svaz pro lidové hnutí vyhrála první kolo voleb do místních zastupitelstev. Porazila tak ultrapravicovou Národní frontu, které se v průzkumech dávaly největší šance. Vládní socialisté skončili podle očekávání až na třetím místě.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Bývalý francouzský prezident a předseda Svazu pro lidové hnutí Nicolas Sarkozy

Bývalý francouzský prezident a předseda Svazu pro lidové hnutí Nicolas Sarkozy | Zdroj: Reuters

Sarkozyho strana získala 32,5 procent hlasů, Národní fronta 25,4 procenta a vládní socialisté 21,4 procenta.

Premiér Manuel Valls označil porážku Národní fronty za příznivou zprávu. Volební výsledek je však pro Národní frontu i tak dobrý.

Ukazuje, že se strana pod vedením Marine Le Penové etabluje na francouzské politické scéně a že se s ní musí počítat. To bylo ještě před sedmi, osmi, devíti lety nemyslitelné.

Když politické uskupení vedl otec současné šéfky Jean-Marie Le Pen, měla strana nálepku rasistické či antisemitské – Marine Le Penová udělala všechno pro to, aby ji oddémonizovala a zpřístupnila většímu počtu lidí.

Šéfka Národní fronty Marine Le Penová | Foto: Reuters

I když některé věci, jako například vystoupení z eurozóny nebo trest smrti, budou pro řadu lidí dál nepřijatelné, volební výsledek napovídá, že sympatizantů je dost.

Pro Marine Le Penovou je to důležité. Místní volby jsou pro ni přípravou na prezidentské klání, které ve Francii začne za dva roky.

Druhé kolo komunálních voleb bude příští víkend. Sarkozy prohlásil, že v něm jeho strana nebude dělat s Národní frontou žádné dohody proti kandidátům socialistů.

Jan Šmíd Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme