První kolo rumunských prezidentských voleb vyhrál premiér Ponta

O post rumunského prezidenta se ve druhém kole voleb utkají dosavadní premiér Victor Ponta a starosta města Sibiu Klaus Iohannis. Naznačují to průběžné výsledky po sečtení více než 90 procent hlasů. Další kandidáti skončili se značným odstupem od vedoucí dvojice.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Victor Ponta

Victor Ponta | Zdroj: Reuters

Dvaačtyřicetiletý bývalý prokurátor Ponta získal asi 40 procent hlasů, zatímco jeho pravicový soupeř, populární politik německého původu Iohannis, si připsal přes 30 procent.

„Jsem extrémně potěšen, že tolik lidí věří mému projektu. Je to důkaz, že deset let lží a soupeření stačilo,“ prohlásil Victor Ponta s odkazem na působení současné hlavy státu Traiana Baseska.

Přehrát

00:00 / 00:00

Výsledky prvního kola volby rumunského prezidenta přiblížil redaktor Martin Ježek

Rumuni o svém příštím prezidentovi rozhodnou ve druhém kole přímé volby 16. listopadu. Analytici souboj komentují tak, že proti sobě stojí „pan plagiátor“ proti „panu čistému“. Plagiátorem má být Victor Ponta, kterému akademici dokázali, že okopíroval značnou část své dizertační práce.

I kvůli tomu se do dosluhujícího předsedy vlády strefuje jeho soupeř Iohannis, který vládně městu Sibiu už 14 let, a to bez korupčních skandálů.

Klaus Iohannis | Foto: Reuters

„V tuto chvíli jsem v těchto volbách už jediný kandidát schopný bránit spravedlnost, nezávislost a vládu práva,“ tvrdí o sobě Klaus Iohannis.

Pozorovatelé očekávají, že ve druhém rozhodujícím kole bude souboj mezi oběma kandidáty vyrovnaný. Výsledek bude podle nich záležet hodně na tom, koho z nich podpoří kandidáti, kteří vypadli v prvním kole.

Martin Hromádka, Martin Ježek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme