První mrtvý při nepokojích v Londýně, do ulic vyjde 16 000 policistů

Při nepokojích v Londýně zemřel první člověk. Podle BBC jde o 26 letého muže zastřeleného v autě. Krizový štáb COBRA, který pod vedením premiéra Davida Camerona zasedal v Londýně, slíbil, že udělá vše pro obnovení pořádku a povolá na dnešní noc do londýnských ulic 16 tisíc policistů. Pouliční nepokoje se z Londýna rozšířily i do dalších velkých britských měst. Drancovalo se v Birminghamu, Manchesteru, Liverpoolu a v Bristolu. Hlavní město zažilo nejhorší pouliční násilí od 80. let.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Muž odklízí následky nočních násilností v supermarketu v londýnské čtvrti Ealing | Zdroj: Reuters

„Jde o čistou kriminalitu, které musíme čelit a zvítězit nad ní. Cítím velkou účast s rodinami, které na to doplatily, s nevinnými lidmi, kterým shořely domy. Lidé vůbec nemusejí pochybovat, že stojíme na jejich straně. Policisté prokazují neobvyklou statečnost, ale je jasné, že jich v ulicích potřebujeme víc,“ prohlásil Cameron.

V noci na dnešek jich zasahovalo v londýnských ulicích proti výtržníkům na 6 tisíc, většina v tmavých polních uniformách, vybaveni helmami, obušky a štíty, nikoli střelnými zbraněmi. Zatkli přes 300 výtržníků.

Přehrát

00:00 / 00:00

Londýnský spolupracovník ČRo Milan Kocourek informuje o aktuální situaci v britské metropoli.mp3

Závažné nepokoje byly hlášeny i na nových místech – v londýnských čtvrtích Woolwich ve východní části nebo v Ealingu na západě metropole. Zatímco Woolwich je převážně chudá část města, v Ealingu bydlí střední vrstvy.

Mnohde byla policie proti výtržníkům v menšině a Britové se ptají, zda má policie situaci pod kontrolou. Policisté se usilovně snažili chránit hasiče zápasící se značným množstvím požárů nejenom v Londýně. Obyvatelé se ale obávají dalšího rabování a volají dokonce po nasazení armády.

Přehrát

00:00 / 00:00

Londýnský spolupracovník Rádia Česko Roman Chlupatý a politolog Alexandr Tomský v Ozvěnách dne k nepokojům

Lidé i média se zabývají příčinami násilností. „Londýn je specifický v tom, že zde nejsou oddělené čtvrti, jsou vedle sebe ulice relativně bohatých rodin a takzvané ‚projects‘ s lidmi, kteří jsou na podpoře a mají dávky zvlášť na bydlení a zvlášť na žití. Jejich děti mají nižší vzdělání a těžko hledají práci. Rozdíly tedy nejsou mezi čtvrtěmi, ale mezi ulicemi a tam se potom vybíjí frustrace na sousedově autu, obchodu,“ popisuje londýnský spolupracovník Rádia Česko Roman Chlupatý.

Podle publicisty a politologa Alexandra Tomského jde o kombinaci sociálních protestů i projevů vandalismu. Odehrávají se především v těch čtvrtích, kde žijí potomci přistěhovalců z Karibských ostrovů, tedy černoši.

Přehrát

00:00 / 00:00

Britský premiér odsoudil kriminalitu v londýnských ulicích

„Jsou to malá patologická sociální pole, je zde velká nezaměstnanost a oni trpí nečinností. Vidíme velmi dobře živené frustrované mladé muže, kteří nemají perspektivu. Ve vysoce technické společnosti nemají tito pologramotní mladíci žádnou šanci,“ vysvětluje.

„Sociální systém jim pomáhá špatně, pomáhá jim žít z podpory a ve čtvrtích vládnou gangy, které spolu válčí, jsou to čtvrti permanentních nepokojů, které teď vybuchly proti většinové společnosti,“ dodává.

Nepokoje začaly v noci na neděli v londýnské čvrti Tottenham, kde při policejním zásahu proti černošským gangům zemřel devětadvacetiletý muž.


Zobrazit místo London riots / UK riots: verified areas na větší mapě

Igor Maňour, Milan Kocourek, Roman Chlupatý, Lucie Maňourová, Veronika Sedláčková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme