První muž obviněný z válečných zločinů v Sýrii stanul před německým soudem

Ve Frankfurtu nad Mohanem začíná proces s jednadvacetiletým občanem Německa. Obviněný je z válečných zločinů, kterých se údajně dopustil v Sýrii. Je to poprvé, co se zvěrstva páchaná v syrské občanské válce dostávají před soud.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Paragraf (ilustr. obr.) | Foto: Fotobanka Pixabay

Mladík vystupující pod jménem Aria L odcestoval v roce 2014, kdy mu bylo 19 let, do Sýrie, kde se připojil k islamistickým milicím.

Na internetu se pak objevily fotografie, na kterých pózuje u dvou uťatých hlav zabitých civilistů nebo vládních vojáků, napíchnutých na kůly. Tyto fotografie obžalovaný nechal šířit po sociálních na sociálních sítích.

Když se Aria L, který se narodil v z Porýní a má íránské kořeny, vrátil do Německa, byl zatčený a od října 2015 je ve vyšetřovací vazbě. Soud bude jeho případ projednávat do poloviny června.

V Německu prokurátoři vyšetřují deset případů údajných válečných zločinů spáchaných v Sýrii nebo v Iráku. Jedním z obviněných je 24letý Syřan, který byl zatčen ve Stuttgartu. Údajně se podílel na únosu pozorovatele OSN poblíž Damašku v roce 2013.

Spolkový úřad pro ochranu ústavy, který v Německu vykonává funkci kontrarozvědky, před časem informoval, že v zemi žije zhruba 1100 radikálních islamistů schopných použít násilí. Asi 470 z nich je skutečně nebezpečných.

Pavel Polák Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme