První 'nezávislé' kosovské volby čeká bojkot od Srbů

V Kosovu už je vše připraveno k zítřejším parlamentním volbám. Jsou to první kosovské volby do parlamentu od vyhlášení nezávislosti v roce 2008. Účastní se jich 29 strana a koalic včetně osmi srbských. Právě postavení srbské menšiny a její účast ve volbách jsou ostře sledovány.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Kosovo se připravuje na parlamentní volby.jpg

Kosovo se připravuje na parlamentní volby.jpg | Zdroj: ČTK

Převážně srbský sever Kosova bude zřejmě volby bojkotovat. Jsou však srbské okresy, které do voleb půjdou.

Romové mají v Novém Brdu 14 stavení a zbytek jsou Srbové. Žijí pohromadě bez incidentů a překážek ze strany většinového albánského obyvatelstva. Srbové jsou pravoslavní a Romové chodí do zdejší mešity.Všichni se chystají k zítřejším volbám, ale volit budou asi různě.

Přehrát

00:00 / 00:00

Kosovo-Novo Brdo-REPO.mp3

Na kosovské vesnici má hlavní slovo hospodář: „Ještě nevím, jestli půjde k volbám můj manžel, půjdu taky. A volit budu asi ty, kteří nám postavili tento nový domek. Byla to kosovská vláda.“

Zato Srbové z Nového Brda budou volit své srbské strany. Také v jejich případě mají volby svůj tradiční průběh.

„Nejdřív se oholíme. Pak vytáhneme nové šaty, abychom k volbám přišli čistí a ne jako do chléva k dobytku,“ popisuje přípravy děda Velibor.

Také jeho dům postavila kosovská vláda. Za ním se krčí typické srbské selské stavení z počátku minulého století. Až donedávna se v něm tísnil děda Velibor, jeho čtyři synové, snachy a dcera.

Jeden ze synů je kosovským policistou, což je tady velká vzácnost. I to ukazuje, že vztahy mezi Srby a Albánci jsou tady až podivuhodně dobré.

Albánský starosta Bajrush Ymeri dokázal vždy utlumit etnické napětí hned na počátku a teď vyzývá všechny Srby, aby se zúčastnili zítřejších voleb.

„Prosím vás, abyste svému národu vysvětlili, že volby jsou jedinou a poslední šancí. Nesmíte se chovat jako v roce 2007, kdy jste volby bojkotovali. Vzpomeňte si, kdo k vám přišel, když jste potřebovali pomoc. Ze Srbska nikdo,“ apeluje Ymeri.

Děda Velibor s albánským starostou souhlasí. „Nepřijel Tadić ani, Koštunica ani nikdo jiný. Tady pan Ymeri je náš člověk, my jsme ho zvolili. On nejlíp zná naše problémy.“

Martin Dorazín, Aneta Vojtěchová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme