První obvinění v kauze policejní brutality

Vyšetřovatel vznesl první obvinění v souvislosti s úmrtím slovenského Roma Karola Sendreie, který měl být údajně ubit na policejní stanici v Revúci. Z trestného činu ublížení na zdraví byl obviněn starosta obce Magnezitovce a jeho syn, který je policistou. Dva další policisté čelí obvinění ze spolupachatelství.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Podle zpravodajky Radiožurnálu na Slovensku Renaty Havranové ale policejní orgány v Revúci obvinění popírají a tvrdí, že k žádnému násilí nedošlo. Zástupci policejního ředitelství v Banské Bystrici, které případ údajné policejní brutality vyšetřuje, tvrdí, že policisté v Revúci Romy během výslechu nebyli. Pouze prý čekali, až vystřízliví. Poukazují na oficiální zprávu lékaře, který byl k mrtvému přivolán. Obsahuje údajně pouze zjištění lehkých poranění, k nimž mohlo dojít během zadržení. Podle policistů ani Romové, kteří případ zveřejnili, při výslechu o brutalitě nehovořili, potvrdili pouze to, že byli připoutáni k radiátorům ve služební místnosti. Mnozí se ale na Slovensku netají pochybnostmi o pravdivosti policejní verze.

Všichni obvinění byli propuštěni z cely předběžného zadržení a stíháni budou na svobodě. Tuto zprávu slovenská veřejnost přijala se značnými rozpaky. Vicepremiér pro menšiny v prohlášení vyslovil znepokojení nad rasově motivovanou - a tedy zcela nepřijatelnou - brutalitou policistů. Slovenští Romové žádají okamžité odvolání ministra vnitra a také odchod všech kompetentních okresních policejních představitelů. Zástupci romské menšiny poukazují na nejasnosti kolem celého případu, například na fakt, že manželka Karola Sendreie a matka dalšího těžce zraněného Roma nebyla do této chvíle nikým informována. Řada romských zástupců označuje případ z Revúce za zlomový okamžik. Nevylučují hromadný odchod Romů ze země ani etnické konflikty.

Renata Havranová, Marika Táborská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejčtenější za posledních 24 hodin

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme