První obvinění v kauze policejní brutality

Vyšetřovatel vznesl první obvinění v souvislosti s úmrtím slovenského Roma Karola Sendreie, který měl být údajně ubit na policejní stanici v Revúci. Z trestného činu ublížení na zdraví byl obviněn starosta obce Magnezitovce a jeho syn, který je policistou. Dva další policisté čelí obvinění ze spolupachatelství.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Podle zpravodajky Radiožurnálu na Slovensku Renaty Havranové ale policejní orgány v Revúci obvinění popírají a tvrdí, že k žádnému násilí nedošlo. Zástupci policejního ředitelství v Banské Bystrici, které případ údajné policejní brutality vyšetřuje, tvrdí, že policisté v Revúci Romy během výslechu nebyli. Pouze prý čekali, až vystřízliví. Poukazují na oficiální zprávu lékaře, který byl k mrtvému přivolán. Obsahuje údajně pouze zjištění lehkých poranění, k nimž mohlo dojít během zadržení. Podle policistů ani Romové, kteří případ zveřejnili, při výslechu o brutalitě nehovořili, potvrdili pouze to, že byli připoutáni k radiátorům ve služební místnosti. Mnozí se ale na Slovensku netají pochybnostmi o pravdivosti policejní verze.

Všichni obvinění byli propuštěni z cely předběžného zadržení a stíháni budou na svobodě. Tuto zprávu slovenská veřejnost přijala se značnými rozpaky. Vicepremiér pro menšiny v prohlášení vyslovil znepokojení nad rasově motivovanou - a tedy zcela nepřijatelnou - brutalitou policistů. Slovenští Romové žádají okamžité odvolání ministra vnitra a také odchod všech kompetentních okresních policejních představitelů. Zástupci romské menšiny poukazují na nejasnosti kolem celého případu, například na fakt, že manželka Karola Sendreie a matka dalšího těžce zraněného Roma nebyla do této chvíle nikým informována. Řada romských zástupců označuje případ z Revúce za zlomový okamžik. Nevylučují hromadný odchod Romů ze země ani etnické konflikty.

Renata Havranová, Marika Táborská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme