Dvě třetiny Irů podle odhadů hlasovaly pro legalizaci potratů. Odpůrci uznali prohru

Dvě třetiny irských voličů v pátečním referendu schválily zrušení ústavního zákazu potratů v zemi. Pro změnu jich bylo 68 procent, uvádějí první odhady zveřejněné po uzavření volebních místností, o nichž informoval web listu The Irish Times. Pro odstranění zákazu potratů je přitom více žen, než mužů. Jasnou porážku už přiznala i hlavní skupina odpůrců potratů v Irsku. Irský premiér Varadkar chce mít zákon povolující interrupce do konce roku.

Dublin (Aktualizováno: 14:11 26. 5. 2018) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Referendum o zrušení zákazu potratů v Irsku | Foto: Max Rossi | Zdroj: Reuters

Zatím se ukazuje, že 68 procent účastníků hlasování je pro změnu, 32 procent jich je proti. Pro odstranění zákazu potratů jsou především ženy. Průzkum ukázal, že jich je 70 procent, zatímco mužů 65 procent.

Největší podíl podporovatelů liberalizace interrupcí podle zeměpisných oblastí je metropole Dublin (77 procent). Podle věkových kategorií jsou pro změnu nejmladší voliči ve věku od 18 do 24 let. Pro zrušení zákazu je jich 84 procent. Naopak většina voličů starších 65 let je proti.

Průzkum provedla u vzorku 4000 voličů vycházejících ze 160 volebních stanic ve všech okrscích agentura IPSO/MRBI. Sčítání odevzdaných hlasů začalo v sobotu v 10:00 SELČ.

Přiznaná porážka

Šéf komunikace skupiny Save the 8th, pojmenované podle osmého dodatku irské ústavy zakazujícího potraty, v sobotu podle agentury Reuters přiznal, že přesvědčivě zvítězil tábor zastánců povolení interrupcí.

„Nevidím žádnou možnost, že by zákon (povolující potraty) nebyl přijat,“ řekl John McGuirk s odkazem na změnu zákona, kterou by mělo Irsko na základě referenda potraty povolit. Jeho organizace byla v kampani před plebiscitem nejviditelnějším odpůrcem umělého přerušení těhotenství.

Irsko v pátek hlasovalo už počtvrté o možné změně právní úpravy týkající se potratů. Ty jsou nyní v zemi povoleny pouze v případech, kdy je ohrožen život matky. Pokud v referendu skutečně převáží hlasy pro „ano“, hodlá vláda irským ženám umožnit přerušit těhotenství do 12. týdne, v případech vážného ohrožení matky nebo dítěte i později.

Volební účast byla podle odhadů zřejmě přes 60 procent.

ČTK, jma Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme