První odhady válečných škod vyčíslil Kyjev na 8 miliard dolarů. Chce se soudit s Moskvou

První odhady škod způsobených válkou na východě Ukrajiny se pohybují okolo 8 miliard dolarů. Což je přes 170 miliard korun. Kyjev by chtěl náhradu vymáhat po Rusku u mezinárodních soudů.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Život v ukrajinském městě Jasinovatá poznamenaly líté boje

Život v ukrajinském městě Jasinovatá poznamenaly líté boje | Foto: Martin Dorazín | Zdroj: Český rozhlas

I kdyby boje už skončily a platilo příměří, tak částka určitě ještě poroste. Třeba proto, že při sčítání škod na území separatistů se vychází víceméně jen ze satelitních snímků nebo fotografií a není možné odhadnout přesný rozsah škod.

Na už osvobozeném území například jen ukrajinské dráhy napočítaly škody přes miliardu a půl korun jak na tratích, tak na vedení nebo na nádražích i na vlacích samotných. Zničené jsou ale také silnice, letiště i obytné domy ve městech. Prakticky celý Donbas se bude muset po válce zrekonstruovat.

Částka by se tak mohla ještě hodně zvýšit. Ukrajinská vláda dokonce tvrdí, že klidně i na desetinásobek. Tedy přes bilion a půl korun.

AI registruje porušování lidských práv všemi stranami ukrajinského konfliktu

Číst článek

Cenu za okupaci Krymu spočítali Ukrajinci na 85 miliard dolarů. A to především kvůli ušlému ekonomickému zisku. Podobně je tomu i na Donbase. Kvůli válce přišla státní kasa o daně z Donbasu, který je ekonomickým centrem Ukrajiny.

Konfliktem ale tento výpadek neskončí, protože řada podniků v regionu je úplně zničená a bude dlouho trvat, než se opět postaví na nohy, pokud vůbec.

Slovo mají dostat mezinárodní soudy

Ukrajina hodlá vymáhat odškodné po Rusku u mezinárodních soudů. Zdůvodňuje to tím, že Rusko je v této válce agresorem. Mělo by tak podle Kyjeva nést zodpovědnost za škodu, která by bez jeho zapojení se do ukrajinských záležitostí nikdy nevznikla.

A Ukrajina není úplně bez šance. Třeba Irák stále ještě splácí reparace za invazi do Kuvajtu v roce 1991. Precedens tu tedy určitě je. A cest pro vymožení odškodného je několik.

Například u mezinárodního arbitrážního soudu ve Stockholmu, kde chce Kyjev uplatňovat nároky za zabavené podniky na Krymu, především ložiska zemního plynu.

Také Rusko požaduje odškodné. Konkrétně miliardu dolarů za bombardování Rostovské oblasti ukrajinskou armádou.

Neoznačené armádní vozy hoří u vesnice Berezove po srážce ukrajinské armády a proruských separatistů | Foto: ČTK/AP Sergei Grits

Ondřej Bouda Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme