První polští vojáci odjíždějí do mise UNIFIL v Libanonu

Do Libanonu dnes odjíždí prvních 60 polských vojáků. Celkem má mít polská mise více než pět stovek mužů. Šest desítek polských vojáků z logistické brigády v Bydhošti se zapojí do operace v nárazníkovém pásmu na jihu Libanonu.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vojáci jednotek UNIFIL v Libanonu | Zdroj: ČTK

"Je to pokračování v misích, kterých se v této oblasti účastníme už třicet let. Byli jsme na Sinaji, máme vojáky na Golanských výšinách a v Libanonu. Posiluje to naši mezinárodní pozici," prohlásil polský ministr obrany Radoslaw Sikorski.

Odmítl také názory, podle kterých má Polsko v cizině příliš mnoho vojáků. Například plánovaná afghánská operace je podle vicepremiéra Andrzeje Leppera příliš velká a zbytečně drahá.

Podle ministra Sikorského by ale Poláků mělo být v mírových misích mnohem více. "V zahraničí máme v této chvíli 2200 vojáků. To je na armádu, která čítá 148 tisíc příslušníků, málo. Zavázali jsme se, že budeme schopni vyslat do mírových misí 8 procent armády," řekl ministr obrany. Země by tedy podle něj měla mít 12 tisíc vojáků připravených a vycvičených na dlouhodobý pobyt v zahraničí.

Polsko jako pevný spojenec USA prodloužilo do roku 2007 svou vojenskou přítomnost v Iráku, kde velí divizi téměř dvou tisíc vojáků z 12 zemí, včetně 880 Poláků. Během návštěvy premiéra Jaroslawa Kaczynského v USA oznámili Poláci, že v únoru 2007 pošlou i tisícovku vojáků do Afghánistánu.

V zahraničí nyní působí přes dvě tisícovky polských vojáků. Vedle Iráku a Afghánistánu operují také v Kosovu, Bosně, Sýrii a Kongu.

Martin Dorazín, Marie Matúšů Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme