První prominenti Saddámova režimu stanuli před soudcem

V Iráku začalo slyšení s bratrancem svrženého iráckého prezidenta Alím Hasanem Madžídem a bývalým iráckým ministrem obrany Hášimem Ahmadem Tajem. Nejedná se ale ještě o začátek procesu se skupinou dvanácti bývalých prominentů v čele se Saddámem Husajnem, ale jen o předběžný právní krok.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Alí Hasan Madžíd | Foto: ČTK

Šéf vyšetřovatelů Rad Džuhí řekl, že vyšetřovací soudce předvedené vyslechl v přítomnosti advokátů. Zdůraznil, že řízení je stále ve stadiu výslechů. Datum začátku procesu nesdělil. "Spěch by v těchto případech nebyl vhodný. Je to ve stadiu vyšetřování," řekl Džuhí.

Podle pracovníka britského velvyslanectví v Iráku se stejně jako Madžíd a Hášim Ahmad Taj před soudcem objeví i ostatní ze skupiny 12 bývalých prominentů, kteří jsou nyní vězněni. Je mezi nimi také svržený prezident Saddám Husajn, který se ve čtvrtek vůbec poprvé sešel s advokátem.

Hášim Ahmad Taj se loni dobrovolně vzdal Američanům. Není považován za válečného zločince a odborníci se domnívají, že bude po výslechu možná propuštěn. Madžíd byl zadržen loni v srpnu. Je znám pod přezdívkou chemický Alí, protože nechal použít chemické zbraně při zásahu proti Kurdům.

Televize NBC uvedla, že další z obviněných, bývalý irácký ministr zahraničí Tárik Azíz se odvrátil od Husajna a je ochoten svědčit v jakémkoli procesu. Kloní se ke spolupráci s Američany, protože věří ve shovívavost nebo dohodu.

Azíze, který platil za kultivovanou a inteligentní tvář svrženého režimu, měla podle NBC minulý týden vyslýchat komise Organizace spojených národů, která zkoumá korupci v rámci programu výměny ropy za humanitární pomoc.

Martin Hromádka, Adam Weiss Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme