První reakce světového tisku na odvetný úder

Britský The Guardian si všímá role Spojeného království v útocích na cíle spojené s Usámou bin Ládinem a jeho talibanskými spojenci. Podle listu všechny strany v Británii akci podporují, zástupci muslimských organizací však útoku litují. Ministerský předseda Tony Blair ve svém projevu varoval před těžkými časy zkoušky a nevyhnutelnými riziky. Zároveň nedal žádný odhad, jak dlouho mohou útoky trvat. "Žádný ze světových vůdců zapojených do této akce nechce válku, jsme mírumilovní lidé, ale víme, že někdy je nutné bojovat pro zajištění míru", řekl Blair.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Detailní načasování akce bylo dohodnuté telefonicky mezi Georgem Bushem a Tony Blairem těsně před šestou londýnského času. Kroky britské vlády bez výhrad podpořila také konzervativní opozice. Naopak podle Manzúra Moghala, člena Muslimské rady v Británii, nebyly útoky překvapivé, nicméně vojenská akce je podle něj špatným řešením problému. Moghal navíc podle listu The Guardian vyjádřil obavu, že útoky mohou vést k dalšímu násilí ze strany teroristů, které bude velmi těžké zneškodnit.

Německý deník Die Welt v dnešním vydání informuje, že na severu Pákistánu se formuje nová vojenská organizace z řad afghánských uprchlíků. Jejím cílem zřejmě je vytvořit jakousi protiváhu k protitalibanské Severní Alianci podporované Západem, Ruskem a Íránem pro období po pádu Talibanu."Původně jsme chtěli v Afghánistánu zorganizovat povstání proti Talibanu i proti Severní Alianci," říká Yasin Kasíb, předseda Výkonné rady "Národního hnutí solidarity Afghánistánu" (NSBA).

"Teď se však situace změnila: nyní jde v první řadě o to svrhnout Taliban. Nepůjde-li to po dobrém, zahájíme povstání v jeho vlastních řadách . Už teď jsou 2000 talibanských bojovníků a jejich velitelé připraveni přeběhnout k nám," dodává Yasin Kasíb. Podle nejnovějších agenturních zpráv jsou mudžaheddíni schopni sestavit 50tisícovou armádu z přeběhlíků - proti Talibanu i proti Severní Alianci, uvádí Die Welt.

Akce je pečlivě naplánována, cituje slova prezidenta Bushe švýcarský list Basler Zeitung Pouze rizika jsou při tak rozsáhlé vojenské operaci i při sebevětší přesnosti enormní. Škody na všech stranách určitě budou a v muslimských zemích vyvolají snímky rozbořených domů a mrtvých civilistů v Afghánistánu bezesporu další protimerické nálady. Navíc leteckými útoky se problém nevyřeší. Na rozdíl od zuboženého afghánského obyvatelstva disponují stoupenci Usámy bin Ládina prostředky a možnostmi jak se chránit před zásahy raket s plochou dráhou letu. Nejen pronásledovatelé, ale i pronásledovaní využili čas od 11. září k přípravě odvety a obrany, uvádí Basler Zeitung.

Liberální dánský Politiken se domnívá, že má-li po teoristických útocích vzejít naděje na nový světový řád, v němž budou zločinci bez ohledu na místo svého pobytu pohnáni k odpovědnosti, je pro spravedlnost a legitimnost rozsudku nutno průběžně zveřejňovat důkazy. Ne pouze důkazy, které obstojí v soudním procesu, ale takové, které opravňují k zatčení.

Na druhé straně je právem zarážející skutečnost, že Spojené státy svým blízkým spojencům projevily stejnou důvěru jako pákistánskému prezidentu Mušarafovi. Muž, jehož země víc než kterákoli jiná podporovala režim Talibanu v Afghánistánu, obdržel tyto důkazy dlouho před členy západní Aliance, podivuje se dánský Politiken.

Moskevské Vědomosti ke sbližování Ruska a Západu poznamenaly:

Zdá se, že se Západ připravuje na časově dlouhou konfrontaci se státy, které podporují mezinárodní terorismus - na konfrontaci, která se neomezí jen na střet s Talibanem. Není tajemstvím, že tato konfrontace může vyvolat vážné otřesy a také absolutně novou konstelaci sil ve světě, může např. způsobit poruchy v dodávkách energie nebo rozpoutat nové regionální konflikty. Dosavadní "starý" řád existuje dosud jen proto, že západní svět dosud nic nepodnikal...Proto také Západ potřebuje skutečné spojence, aby "pásmo stability" anebo aspoň zóna společných hodnot zahrnuly i ruské území, uvažují ruské Vědomosti.

Deník Luxemburger Wort předvídá novou vlnu uprchlíků z Afghánistánu do Evropy. Můžeme vycházet z toho, píše list, že mnozí z těchto statisíců běženců, kteří prchají před odvetným úderem USA, nemají vůbec chuť vegetovat a zkomírat v uprchlických táborech a budou si hledat lepší budoucnost v Austrálii nebo v západní Evropě. Příští tragédie afghánských uprchlíků jsou tím už naprogramovány. Je naléhavě třeba evropských řešení - ne však podle australského vzoru, nabádá Luxemburger Wort.

O tzv."tiché revoluci" v Turecku informovala v těchto dnech turecká média, mezi nimi i nejrozšířenější turecký deník Sabah, který psal o "novém typu tureckého občana v 21. století". Turecký parlament totiž ve středu schválil dvoutřetinovou většinou balík reforem v rámci požadovaných minimálních předpokladů pro vstup do EU a alespoň na papíře zaručených demokratických práv a svobod. Trest smrti sice není úplně zrušen, ale má platit v zásadě jen pro teroristy. Knihy, noviny, rozhlas a televize jsou do budoucna povoleny i v kurdském jazyce.

Změnou ústavy se Turecko stává "svobodnější, rovnoprávnější a demokratičtější zemí", píše citovaný list. Vliv generálů na politiku je údajně potlačen ve prospěch civilistů. Svoboda projevu není omezena, i když vyslovované názory nebudou státu příjemné. Odposlech telefonických hovorů a domovní prohlídky jsou možné jen na základě soudního rozhodnutí a zadržení podezřelých smí trvat jen 24 hodin, v závažných případech maximálně 4 dny, informoval ankarský deník Sabah. Závěrem dodal, že národní suverenita Turecka zůstává při veškerém nadšení pro Evropu změnou ústavy nedotčena.

Jan Šmíd, Marika Táborská, Olga Jeřábková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme