První rozhodující moment může přijít ve čtvrtek večer, říká jeden z volitelů papeže kardinál Duka

Vpodvečer začnou kardinálové volit nového papeže. Arcibiskup pražský a primas český Dominik kardinál Duka, jeden z volitelů, odchází do Sixtinské kaple s určitou vizí. V exkluzivním rozhovoru pro Český rozhlas říká, že katolická církev nesmí být tak evropostředná, měla by být více mezinárodní a otevřenější. Odhaduje, že první rozhodující moment volby může přijít ve čtvrtek večer. V Římě s ním mluvil zvláštní zpravodaj Martin Dorazín.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Kardinál Dominik Duka před začátkem konkláve | Foto: Martin Dorazín | Zdroj: Český rozhlas

Eminence, můžete nám říci, s jakými pocity odcházíte do Sixtinské kaple?

S jistou vizí, ovšem nikoliv s tím, že bych jaksi věděl, kdo bude budoucí papež. Tak přesná jako odpověď nemůže být.

Neodcházíte tedy s konkrétní vizí. Chcete říct určitého člověka, nebo spíš typu člověka?

Přehrát

00:00 / 00:00

S kardinálem Dominikem Dukou mluvil v Římě zvláštní zpravodaj Českého rozhlasu Martin Dorazín.

No vždycky taková ta představa budoucího papeže je velice ideální. Já mohu říci, že se mi o něm dokonce zdálo, že jsem ho pozval na Velehrad. Ale představte si, že já vám nemohu říct, kdo to byl. Ani v tom snu se mi nenarýsovala přesná podoba tohoto muže. Ale zcela jistě můžeme říci, že máme několik vizí, protože ty požadavky jsou tak náročné, že můžeme říci, že by jeden papež nesplnil všechny úkoly, které jsme mu zadali, za celý život. To úplně možné není.

Musí ale vykročit určitým směrem, protože se jistým způsobem ukončila etapa dvou velkých pontifikátů – Jana Pavla II. a Benedikta XVI. Zcela jistě cítíme, že to půlstoletí po druhém vatikánském koncilu, které si připomínáme, opravdu před nás staví celosvětovou církev, který evropský kontinent, tak jak je to i s počtem obyvatelstva a katolíků, hraje pětinovou roli. Budoucnost do jisté míry spočívá v tomto nakročení, je to celá řada úkolů, které ovšem znamenají pro církev, abychom byli více mezinárodní a více si uvědomovali problémy a nebyli tak evropsky sebestřední, jako je tomu doposud.

To jsou ty požadavky, které jsou kladeny na osobu nového svatého otce?

Ano, to jsou požadavky do jisté míry na člověka, který musí znát církev, byl mezi námi stále přítomen. Vyslechl si zprávy, určité rady i požadavky. Pochopitelně můžeme říci, že vlastně stojíme při volbě osoby papeže před třemi úkoly. Uvědomit si: bude Evropan, či nebude Evropan? A do jaké míry bude mít porozumění pro celosvětovou církev, pro všech pět světadílů.

Sixtinská kaple je připravena na volbu nového papeže, dolaďují se poslední detaily | Foto: Martin Dorazín

Druhý moment je otázka, že ústředí církve se do jisté míry musí připravit na efektivnější a mezinárodnější vedení církve. A třetí bod, před kterým stojíme, je otázka, čemu dáme přednost. Zda dáme prioritu reformě vedení církve anebo zda pro nás bude nejdůležitější rozhodnout se, při hledání osobnosti nového papeže, když si uvědomíme, že není jenom hlavou římskokatolické církve, je přirozeným mluvčím křesťanů, ale že také patří mezi světové morální autority. Čili to jsou tři hlediska, se kterými musíme počítat.

Jak dlouho myslíte, že to potrvá? Na jak dlouho to odhadujete?

Víte, já tu nemám dostatek zdrojů, jak poslechu rádia a televize. Nesledoval jsem sázkaře, jak mě upozornil známý publicista a vydavatel pan Tomský, ale já si myslím, že takový první rozhodující moment může být ve čtvrtek večer. Možná, že to bude poslední, ale možná že to bude první krok k rozhodnutí. Nepočítám ale, že bychom tu trávili příliš dlouho a že by nás trápili posty a sundávali nám střechy, jako to bylo ve středověku.

Začíná volba papeže. Kardinálové ji zahájí společnou mší

Číst článek

Konkláve | Foto: Michal Jindra

Martin Dorazín Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme