První rusko-severokorejský trajekt zakotvil ve Vladivostoku, sankcím OSN navzdory

V přístavu Vladivostok na ruském Dálném východě poprvé zakotvil severokorejský trajekt s pasažéry, informovala o tom BBC. Plavidlo, které nese jméno Mangjongbong, bude do přístavu připlouvat s cestujícími každý týden. Bude s sebou vozit i náklady. Severní Korea podléhá sankcím OSN.

Vladivostok/Rusko Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Trajekt, který kotví v přístavu Vladivostok, nese jméno Mangjongbong | Zdroj: Reuters

Trajekt tak ještě zvyšuje napětí mezi KLDR a Spojenými státy, které způsobily časté raketové testy a snaha Pchjongjangu vytvořit si ještě větší jaderný arsenál.

Na historicky první plavbu vyslala čínská cestovní kancelář i své průvodce. Na trajketu mohou cestující využít restauraci, bary nebo si dokonce mohou zazpívat karaoke. Očekává se, že čínští turisté budou využívat trajekt hlavně k návštěvě komunistické KLDR a Ruska.

Ruská firma InvestStroiTrest využívá trajekt pro svůj obchod ze severokorejského přístavu Rajin. Firma provozuje nákladní dopravu i v Thajsku a Vietnamu.

Japonský ministr zahraničí Fumio Kišida na adresu nové ruské plavební služby vyjádřil znepokojení a upozornil na sankce OSN vůči KLDR, uvádí BBC.

Ruský tisk Rossijskaja Gazeta uvedl, že nový trajekt bude převážet běžné zboží, ale i zboží, „které projde přísnou ruskou kontrolou“.

Ruská ekonomika je úzce spjata s tou severokorejskou už od Studené války. Mangyongbong byl postaven v roce 1971 a modernizována v loňském roce, píše to ruská tisková agentura Tass. Uveze až 200 cestujících a asi 1 500 tun nákladu.

rez Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme