První Ruslan s českou polní nemocnicí dorazil do Kuvajtu

První obří letoun Ruslan s vybavením sedmé polní nemocnice přistál v noci v Kuvajtu. Materiál následuje předvoj české mise s cílem v jihoirácké Basře, čtyřicet lékařů, ženistů a vojenských policistů, kteří přiletěli do Kuwait City o den dříve. Zbývajících zhruba 230 vojáků nemocnice se přesune v dalších dnech. Do Basry čeští armádní zdravotníci poprvé vyrazí v sobotu. Na předměstí prozkoumají místo, kde by měla polní nemocnice vyrůst, a zamíří také do tamní Všeobecné nemocnice, se kterou by měli spolupracovat.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

velitel 7. polní nemocnice Mojmír Mrva

velitel 7. polní nemocnice Mojmír Mrva | Foto: Petr Eret

Do obřího letadla An-124 Ruslan, které vzlétlo z Ruzyně v pátek dopoledne, se vešlo několik terénních vozidel Landrover, jedna pancéřovaná civilní toyota, ambulance, nákladní tatra s přívěsem, kontejner s materiálem, balíky s humanitární pomocí, 14 vojenských policistů a jedna vojenská policistka.

Celkem je do Kuvajtu potřeba přepravit 150 kontejnerů se 1400 tunami zdravotnického vybavení a 130 kolových vozidel. Podle ministerstva obrany si přeprava celé nemocnice vyžádá víc než dvacet letů. S ukrajinskou společností Volga-Dněpr, která velkokapacitní ruslany vlastní, je zatím nasmlouváno šest letů. Až do 23. dubna tak bude létat jeden Ruslan denně. O dalších se jedná. Vojáci a zdravotníci poletí letouny Tu-154.

První den pobytu v Kuvajtu má už za sebou 39 českých vojáků, kteří tvoří předvoj sedmé vojenské polní nemocnice. Lékaři, zdravotnický personál a ženisté jsou ubytováni v Campu Dohá, kde sídlí také 1.česko-slovenský protichemický prapor.

Jak zjistil zvláštní zpravodaj Radiožurnálu v oblasti Perského zálivu Jiří Hošek, do svého nového působiště - jihoirácké Basry - by se měli poprvé vydat v sobotu. Budou tam mít dvojí úkol. Jednak se chtějí detailně seznámit s místem, na kterém by měla být polní nemocnice vybudována. Čeká je také návštěva tamní Všeobecné nemocnice, se kterou by měli spolupracovat.

Čeští lékaři rovněž chtějí získat představu o tom, jaký druh zdravotní péče se od nich očekává. Až do konce dubna, kdy by měla začít fungovat polní nemocnice, budou naše zdravotní týmy vyjíždět každé dva dny do Basry poskytovat tamním obyvatelům ambulantní péči.

Zítřek bude také ve znamení dalšího jednání s britským velením, které by mělo zajistit ženijní úpravy prostranství, na kterém by měla česká polní nemocnice vyrůst, Podle mluvčího naší protichemické jednotky majora Luďka Lávičky bude zapotřebí prostor ohraničit vysokými písečnými valy, vybudovat kanalizaci a celou podmáčenou plochu také vydezinfikovat.

Čeští zdravotníci mají v jihoirácké Basře před sebou náročnou půlroční misi. Nikdo z nich si není jistý, co je v Iráku čeká. "Vím, že tam jsem potřeba, ale letím někam, kde jsem v životě nebyl, takže pocity jsou trochu rozpačité. Plánuje se s tím, že půl rok potrvá určitě a pak se uvidí," říká chirurg Oldřich Ondrášek. "Něco víme, něco máme nastudováno, něco jsme se dozvěděli, ale uvidíme až na místě," doplňuje kolegu lékařka Dobiášová.

Jak potvrzují slova české velvyslankyně v Kuvajtu Jany Hybáškové, hlavním úkolem mise bude pomoci statisícům lidí, kteří byli 12 let bez lékařské péče. "Jde především o dětskou chirurgii, o dlouhodobé neléčené případy leukémie, diabetesu, strašné množství průjmových onemocněních, protože lidé v Basře pijí pouze z kanálů. V žádném případě se nejedná o ošetřování lidí, kteří by byli jakkoliv zraněni v boji, protože takové jsme tam vlastně nepotkali."

Nejdůležitějším bodem naší nemocnice jsou tři zkušené chirurgické týmu, které budou přejímat nejtěžší pacienty ze Všeobecné nemocnice, budou je operovat a poté je předávat zpátky nemocnici. Vlastní polní nemocnici tvoří zhruba 150 vojáků, celkem mise zahrnuje 270 lidí. Vedle lékařů jsou v týmu dokonce i veterinář, psycholog a kaplan.

Britské velení v zálivu tvrdí, že se humanitární situace v Basře den ode dne zlepšuje. O tom se nepřímo přesvědčili i naši chemici. Zájem o jimi přivezenou pitnou vodu byl v některých částech Basry podstatně menší než se předpokládalo. Tentokrát do města přivezli 70 kubíků pitné vody. Polovina byla určená pro potřeby Všeobecné nemocnice. Druhá polovina byla distribuována nejprve na předměstí a poté i v centru Basry.

Prakticky všechny nemocnice ale trpí nedostatkem léků a zdravotnických potřeb. Češi včera přivezli do Všeobecné nemocnice v Basře katastrofálně chybějící kyslíkové bomby. Zatím musejí čerpat zásoby z vlastních zdrojů, od soboty jim ale začnou dodávat veškerý materiál Kuvajťané.

O vyslání nemocnice požádaly Českou republiku Velká Británie a Spojené státy. Obě země se zřejmě budou podílet i na financování jednotky, jejíž půlroční pobyt v oblasti přijde na téměř 474 milionů korun. České armádní nemocnice už v minulých letech působily v mnoha zemích, například v roce 1996 zdravotníci pracovali ve východní Slavonii, v roce 1999 v Albánii a poté v Turecku; 6. polní nemocnice poté působila i v Afghánistánu.

Jiří Hošek, Helena Šulcová, Marika Táborská, Martin Hromádka, Zdeněk Novák Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme