První setkání Trumpa s Putinem se protáhlo. Trvalo přes dvě hodiny

Americký prezident Donald Trump se v pátek odpoledne poprvé sešel tváří v tvář s ruským prezidentem Vladimirem Putinem. Jednání trvalo přes dvě hodiny. První osobní schůzka významných politiků se tak oproti očekávání výrazně protáhla.

Hamburk (Aktualizováno: 21:13 7. 7. 2017) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vladimir Putin a Donald Trump.

Vladimir Putin a Donald Trump. | Foto: Carlos Barria | Zdroj: Reuters

Jednání amerického prezidenta Donalda Trumpa s ruskou hlavou státu Vladimirem Putinem mělo podle očekávání trvat zhruba půl hodiny až hodinu. Nakonec se ale výrazně protáhlo a státníci spolu mluvili dvě a čtvrt hodiny.

Trump s Putinem dohodli příměří v Sýrii. Bude platit od neděle, oznámil Lavrov

Číst článek

Řešili postup vůči Severní Koreji, situaci v Sýrii nebo na Ukrajině, údajné vměšování Ruska do amerických prezidentských voleb. A také boj proti terorismu a kyberbezpečnost.

Schůzky se podle televizních záběrů zúčastnili i americký ministr zahraničí Rex Tillerson se svým ruským protějškem Sergejem Lavrovem.

Vměšování do voleb? Putin ho odmítl

Trump a Putin se dohodli na příměří v části Sýrie, které začne platit od neděle, informoval posléze Lavrov. Dodal, že na dodržování klidu zbraní bude dohlížet ruská vojenská policie. Příměří podpořilo i Jordánsko.

Americký prezident pak podle Tillersona tlačil na Putina ohledně role Moskvy v loňských prezidentských volbách ve Spojených státech. Trump prý dokonce jednání právě otázkou o možném vměšování do voleb začal. Putin ale jakékoli nařčení z vměšování Ruska odmítl.

„Pokud jde o vměšování Ruska, prezident naléhal na prezidenta Putina více než jednou. Prezident Putin takové vměšování odmítl, jako to učinil v minulosti," řekl Tillerson k diskusi o ruské roli v amerických volbách.

Dodal, že není jasné, zda obě země někdy otázku údajného vměšování vyřeší. Lavrov k postoji Moskvy řekl, že Trump přijal Putinovo ujištění, že Rusko do amerických voleb nezasahovalo.

Ani jeden ze státníků nechtěl podle Tillersona jednání ukončit. V jednu chvíli prý dokonce přišla americká první dáma Melania Trumpová, která se je pokusila přimět, aby ho už uzavřeli.

Trump s Putinem si ještě před jednáním potřásli před novináři rukama. „Je pro mě čest být tady s vámi," řekl Donald Trump ruskému prezidentovi. Dodal také, že s Vladimirem Putinem již dříve projednával řadu věcí a že tyto diskuse vedly správným směrem.

„Velmi rád se s vámi osobně setkávám a věřím, že naše schůzka přinese výsledky," odpověděl Vladimir Putin s tím, že telefonní jednání nejsou nikdy dostačující.

Novináři se Trumpa na úvod také ptali na možné ruské vměšování do loňských prezidentských voleb v USA. Šéf Bílého domu ale nechal tyto dotazy bez odpovědí. Média pak spekulovala, zda Trump při první osobní schůzce se svým ruským protějškem téma ruské role v amerických volbách vůbec otevřel.

Potřesení rukou Vladimira Putina (vlevo) a Donalda Trumpa během jejich prvního setkání v Hamburku. | Foto: Carlos Barria | Zdroj: Reuters

První jednání s mexickým prezidentem

Trump během summitu G20 v Hamburku nejednal poprvé jen s ruskou hlavou státu, ale i s mexickým prezidentem Enriquem Peňou Nietem. Trump ho před novináři označil za svého přítele.

Bílý dům uvedl, že prezidenti jednali o tom, jak zlepšit situaci dělníků v obou zemích v rámci upravené Severoamerické dohody o volném obchodu. Mezi další témata diskuze patřily problematika pašování drog, nelegální přistěhovalectví a současná krize ve Venezuele.

Nieto měl původně navštívit Trumpa v Bílém domě krátce po jeho lednové inauguraci, ale cestu do USA zrušil kvůli sporu o zeď na americko-mexické hranici. Trump v předvolební kampani tuto zeď slíbil postavit, aby zabránil nelegálnímu překračování hranice a pašování drog.

Americký prezident také chce, aby vybudování bariéry zaplatilo Mexiko. Nieto stavbu zdi opakovaně odsoudil a kategoricky vyloučil, že by se Mexiko jakkoli podílelo na jejím financování.

ako, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme