První sněhová kalamita způsobila chaos na jihu Německa a v Tyrolsku

Zablokované silnice, popadané stromy, desítky domácností bez proudu. První příchod zimy uvrhl jih Německa do chaosu. A podobně je na tom i západní Rakousko.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

První vydatné sněžení zasáhlo také Tyrolsko | Zdroj: Reuters

Úřady vyzvaly obyvatele Garmisch-Partenkirchenu, aby dnes zůstali doma. Zavřené jsou také školy. Okolí vyhlášeného zimního střediska je nejvíce postiženou oblastí.

Mezi Garmisch-Partenkirchenem a nedalekým Mittenwaldem nefunguje ani železniční spojení. Popadané stromy uzavřely na mnoha místech místní komunikace. Ve výškách nad 700 metrů se čeká další příval sněhu.

Přehrát

00:00 / 00:00

Jak Bavorsko a Tyrolsko zvládají první sněhovou kalamitu, přiblížily tamní zpravodajky ČRo Klára Stejskalová a Marie Woodhamsová

Nepříznivé počasí hlásí meteorologové také v Sasku a severozápadním Německu. V příštích hodinách očekávají bouře a silný vítr. Podle expertů to není nic mimořádného, ale řidiči musí i během víkendu počítat s ledovkou na jihu Bavorska.

Sněhová kalamita postihla i Tyrolsko na západě Rakouska. V noci tam napadlo - především v okolí Innsbrucku - 50 centimetrů sněhu. Tamní železniční dráha je naprosto ochromená. Padající stromy zničily na mnoha místech elektrické vedení a zatarasily koleje. 22 tisíc domácností je bez proudu.

Od noci pomáhají silničářům také hasiči. Odklízejí popadané stromy a na Brennerské dálnici vyprošťují uvízlá auta. Hodně řidičů jelo na letních pneumatikách.

„Sněhová kalamita obvykle překvapí, ale tady v posledních dnech a hodinách meteorologové naznačovali, že první sníh přijde rychle, takže částečně se s tím také dalo počítat,“ říká zpravodajka Českého rozhlasu v Rakousku. Kdo jede do Alp, měl by mít nejen zimní pneumatiky, ale v kufru auta také sněhové řetězy.

Na mnoha místech v Tyrolsku vládne akutní nebezpečí pádu sněhových lavin. Jediní, kdo mají z nástupu zimy na západě Rakouska radost, jsou školáci. Dnes mohli zůstat doma.

První sněhová kalamita v Bavorsku. Snímek je z okolí Garmisch-Partenkirchenu | Foto: Reuters

Klára Stejskalová, Marie Woodhamsová, mta Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme