První syrští vojáci se stáhli na východ Libanonu

První konvoj se syrskými vojáky se přesunul do východolibanonského údolí Bikáa. Podle všeho tak začala první fáze odsunu syrských vojáků z Libanonu, na čemž se včera dohodli prezidenti Sýrie a Libanonu. Exilový vůdce libanonské křesťanské opozice Michel Aún si ale myslí, že jde jen o taktický manévr, kterým Damašek hraje o čas. Sýrie čelí velkému tlaku na odchod z Libanonu od únorového atentátu na bývalého libanonského premiéra Rafíka Harírího.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

syrský voják na hlídce | Zdroj: ČTK

Podle včerejší dohody nejvyšších představitelů obou zemí mají být do konce tohoto měsíce v údolí Bikáa všechna syrská vojka.

Společně se syrskými jednotkami se mají stahovat také syrské tajné služby. Oznámili to odděleně jak syrští, tak libanonští představitelé. Tajné služby byly v Libanonu dosud zastoupeny v mimořádném počtu. Syrská i libanonská média informují o posledním vývoji v nebývalém rozsahu.

Libanonský generál Aún, který žil dlouhá léta ve francouzském exilu, pro katarskou televizi Al-Džazíra kritizoval novou libanonskou dohodu, protože byla podle něj uzavřena za syrského tlaku v době okupace.

V libanonském Bejrútu se dnes očekává velká demonstrace prosyrských politických sil včetně militantního hnutí Hizballáh jen nedaleko od náměstí Mučedníků, kde demonstruje už čtvrtý týden opozice.

Jaromír Janev, Marika Táborská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme