První únos od roku 2012. Somálští piráti se zřejmě zmocnili lodi se srílanskou vlajkou

Somálští piráti zřejmě unesli obchodní loď plující pod srílanskou vlajkou. Agentuře Reuters to v úterý oznámil John Steed z organizace Oceans Beyond Piracy, která monitoruje činnost pirátů. Pokud se případ potvrdí, bude to podle Steeda poprvé od roku 2012, co se Somálci zmocnili komerčního plavidla.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

somálští piráti | Foto: licence Public Domain (eng), United States Navy

Steed prohlásil, že plavidlo Aris 13 patřící Dubaji vyslalo nouzový signál, následně odpojilo sledovací systémy a změnilo kurz k somálským břehům.

„Loď včera (v pondělí) odpoledne ohlásila, že je sledována dvěma lehkými čluny," řekl Steed. Předpokládá se, že na palubě je osmičlenná posádka.

Zatímco Steed uvedl, že tanker Aris 13 pluje pod srílanskou vlajkou, portál marinetraffic.com eviduje plavidlo pod komorskou registrací.

U břehů Somálska působí od prosince 2008 v souladu s rezolucemi Rady Bezpečnosti OSN protipirátská operace Evropské unie nazvaná Atalanta.

Země EU loni v listopadu mandát mise prodloužily do konce roku 2018. V regionu se vedle lodí Atalanty ve snaze omezit pirátské aktivity pohybují také plavidla dalších zemí NATO, ale též Číny, Ruska, Japonska či Indie.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme