První veřejná petrolejová lampa se rozsvítila před 150 lety
Budiž světlo. Dnes stiskneme vypínač a rozsvítíme si, ale v polovině 19. století se v domácnostech svítilo hlavně svíčkami, olejovými lampami a později petrolejkami. Vynález tohoto osvětlení na tekuté palivo znamenal přelom v lidských dějinách. Jeho vynálezce pocházel z Polska a pro svůj patent našel hned po jeho zkonstruování velmi praktické využití v tehdejší rakouské Haliči.
V muzeu v jihopolských Gorlicích se o tom přesvědčil varšavský zpravodaj Českého rozhlasu Pavel Novák.
Nechce se tomu věřit, ale na jihu Polska se těží ropa. Dnes už její dobývání skomírá, ale před 150 lety byl kraj kolem Gorlic naftovým rájem. Drahocenná surovina se tu těžila z vrtů vědry, později pumpami. Surová ropa se používala tak, jak ji matka Země dobyvatelům vydala.
V roce 1853 přijel do Gorlic lékárnický praktikant Ignacy Lukaszewicz, kterého nový zdroj světla a tepla uchvátil. V lékárně své zaměstnavatelky bádal a pokoušel se destilací oddělit z ropy různé její složky. V tomtéž roce zkonstruoval první petrolejovou lampu.
"Byl to veliký technický pokrok, protože osvětlení, které se používalo dříve, bylo málo výkonné. Tehdejší jednoduché naftové lampy čadily a často vybuchovaly. Lukaszewiczův vynález dal lidstvu světlo jasné a bezpečné," říká ředitel regionálního muzea v Gorlicích Leszek Brzozowski. Poprvé se světlo petrolejek uplatnilo v medicíně. 31.července 1853 v noci operovali lékaři ve Lvově právě při svitu petrolejek. Světlo se osvědčilo. Pacient přežil.
O rok později našel vynález ještě širší uplatnění. V Gorlicích se rozsvítila první veřejná petrolejová lucerna.
"Městští radní rozhodli, že na vjezdu do Gorlic, kde tehdy bylo temno a nebezpečně, budou svítit pouliční lucerny. Velmi to pomohlo nejen obyvatelům města, ale hlavně kupcům, kteří tudy po takzvané uherské cestě do města přijížděli," říká Leszek Brzozowski.
Pověst vypráví o tom, že velkou radost z lucerny měl majitel zdejší putyky, který v noci vyváděl na ulici opilce. Ti, kteří nedokázali odejít po svých, zůstávali ležet na silnici a stávalo se, že skončili pod koly povozů. Hostinský z toho míval nepříjemnosti. Po instalování lampy se počet těchto, dnes bychom řekli "dopravních nehod" značně snížil.
Na místě, kde před 150 lety první veřejná petrolejová lampa svítila, je dnes sloup s kapličkou a sedícím Ježíšem - pocestným. Křižovatku osvětlují jasné výbojkové lampy. I večer je tedy možné si přečíst tabulku na kapličce, která připomíná, jak velký to byl krok pro lidstvo, když se tady rozhořel plamínek v petrolejce.