První výsledky voleb potvrdily etnické rozdělení Bosny
V Bosně už znají předběžné výsledky nedělních všeobecných voleb. Opět v nich zvítězily strany, které vznikly a fungují na etnickém principu. Bosenští Chorvaté volili Chorvatské demokratické společenství a Muslimové kandidáty Strany demokratické akce a sociální demokraty. Nejsilnější stranou bosenských Srbů zůstává Svaz nezávislých sociálních demokratů.
První předběžné výsledky bosenských voleb svědčí o tom, že bosenští Srbové hlasovali pro strany, které jim slibují silné postavení v rámci bosenské konfederace a v případě nutnosti i oddělení od Bosny. Vítězem voleb v bosenské Republice srbské je současný premiér a předseda Svazu nezávislých sociálních demokratů Milorad Dodik, který se stane příštím prezidentem Republiky srbské.
Reportáž přímo ze Sarajeva připravil zpravodaj Českého rozhlasu Martin Dorazín.
A proč pro něj lidé hlasovali? „Sedlákům postavil silnice a udělal pro nás víc než ostatní. Lidem se žije lépe. Dřív jsem měl důchod 50 marek a teď mám tři sta,“ vypočítávají pozitiva důchodce Momir z Republiky srbské.
„Vesnice ožily, mají vodovod, nové cesty a lidé přestali utíkat do měst,“ dodává důchodce Luka. Pokud by jim někdo chtěl republiku zrušit, podpoří vyhlášení nezávislosti po vzoru Kosova: „Jsme pro, pokud to bude nutné. Okamžitě. Jestliže nám republiku nechají, bude dobře, jestli ne, zavedeme hranice a nazdar.“
Podobný názor mají i mladí Srbové: „Budeme bojovat za Republiku srbskou i za Bosnu a Hercegovinu, pokud nás bude Bosna respektovat. V opačném případě budeme požadovat samostatnost. Když ji mohli vyhlásit kosovští Albánci, my můžeme taky. Budeme ale postupovat výhradně mírovým způsobem,“ dodává mladý sociální demokrat Danilo.
Pan Násir Jabučar ze Sarajeva si ale myslí, že by se Bosna měla vrátit ke svému jednotnému administrativnímu systému a multietnickému životu: „Budu spokojený až budeme volit jednoho prezidenta a jeden parlament a ne tři jako dnes. Mně by nevadil prezident jiného vyznání – katolík nebo pravoslavný. Musí to ale být člověk, který bude mít rád Bosnu víc než sousední země. Doufám, že příští volby už budou podle jiného systému.“
Právě v tom se ale politické reprezentace bosenských Muslimů, Srbů a Chorvatů už 15 let nedokážou shodnout.