První zahraniční cesta německého prezidenta patří Polsku

Nový německý prezident Horst Köhler se vydal na svou první zahraniční cestu. Volil mezi dvěma největšími sousedy Francií a Polskem. Vybral si Polsko. Varšava přikládá cestě Horsta Köhlera velký význam. Je pro ně symbolem upevnění partnerství Německa s novými členskými zeměmi Evropské unie.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Syrenka | Foto: Pavel Novák

Sám německý prezident v Bundestagu prohlásil, že rozšíření unie je počátkem nového období v dějinách Evropy. Horst Köhler se do Polska vydal mimo jiné i proto, že se na jeho území u města Zamość za války narodil. Sám se ale necítí být jakkoli s Polskem spojený.

Předpokládá se, že tématy rozhovorů prezidentů Köhlera a Kwašniewského budou další perspektiva EU, ale také vzájemné vztahy narušované v poslední době pokusy německých vysídlenců uplatňovat nároky na ztracený majetek.

Německý prezident v rámci své cesty navštíví také přístav Gdaňsk a letní rezidenci prezidenta Kwašniewského na poloostrově Hel.

Milan Kopp, Pavel Novák Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme