První zahraniční cesta nového ukrajinského prezidenta povede do Kremlu

Zatímco Spojené státy už mají inauguraci svého staronového prezidenta za sebou, Ukrajinu čeká podobná sláva v neděli v pravé poledne. Právě v tento čas složí prezidentskou přísahu Viktor Juščenko - lídr opozice a oranžové revoluce na Ukrajině. Rozhodl o tom ukrajinský parlament, který tak udělal definitivní tečku za vleklými prezidentskými volbami v zemi.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Viktor Juščenko

Viktor Juščenko | Zdroj: ČTK

První zahraniční cesta Viktora Juščenka bude do Ruska. Juščenko už před časem sliboval, že první politik, se kterým se v roli prezidenta Ukrajiny setká, bude jeho ruský protěšek Vladimir Putin. Do Moskvy odjede Juščenko hned první den po inauguraci, pracovní návštěvu už Kreml potvrdil.

Juščenko podle analytiků dává svou první zahraniční cestou jasně najevo, že nechce být vnímán čistě jako pouze prozápadní politik. Prezident Putin už Juščenkovi k vítězství ve volbách už oficiálně blahopřál. Komentátoři ale nezapomínají dodat, že podobně, dokonce dvakrát, gratuloval Putin i neúspěšnému kandidátu iktoru Janukovyčovi. Toho si totiž mnohem více, i přes zfalšované hlasování, přál ve funci prezidenta Ukrajiny.

Po Moskvě čeká Viktora Juščenka ale výhradně evropská cesta. Po Štrasburku, Osvětimi a Bruselu zamíří na konci ledna na ekonomické fórum do Davosu.

Milan Kopp, Petr Vavrouška Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme