První zajatci afghánské války dorazili na Kubu

Dvacet zajatců z Afghánistánu bylo dopraveno bez potíží na americkou vojenskou základnu v kubánském Guantánamu. Uvedl to brigádní generál Michael Lehnert, podle něhož jde o nejhorší živly z řad teroristické organizace Al-Káida a hnutí Taliban. Na místě jsou už také američtí vyšetřovatelé, kteří chtějí od zajatců získat informace především o možném místě pobytu vůdce organizace Al-Káida Usámy bin Ládina.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

američtí vojáci na základně Guantánamo

američtí vojáci na základně Guantánamo | Zdroj: ČTK

Cesta první skupiny zajatců na palubě vojenského nákladního letounu C-17 na Kubu trvala asi 27 hodin. Celý transport provázela mimořádná bezpečnostní opatření, zajatci byli za letu připoutáni k sedadlům. Podle televize CNN by mohli být další zadržení členové teroristické organizace Al-Káida a Talibanu dopravováni na základnu v denní frekvenci. Američtí vojáci připravují na Guantánamu věznici pro přibližně dvě tisícovky bojovníků z Afghánistánu.

Kubánská vláda nemíní klást přepravě zajatců z Afghánistánu odpor. Podle oficiálního prohlášení je navíc Havana během ubytování zajatců ochotna poskytnout lékařskou a zdravotní pomoc. Spojené státy zatím neposkytly žádné podrobnosti ani o totožnosti zajatců, ani o jejich národnosti. Podle agentury ANSA sledovaly přílet první skupiny zadržených dalekohledy desítky kubánských vojáků. Spolu s nimi bylo na pahorku Tres Piedras nedaleko základny asi 30 zahraničních novinářů, kterým Kuba výjimečně povolila vstup do této oblasti.

První dvacítka z celkem 300 zajatých členů Al-Káidy a Talibanu opustila základnu americké námořní pěchoty u jihoafgánského Kadaháru ve čtvrtek na palubě nákladního letounu C-17. Vojenské zdroje potvrdily, že zajatci budou během letu pod vlivem sedativ, spoutáni řetězy a obličeje budou mít zakryté kuklami. Organizace Amnesty International vyjádřila nad zacházením s afghánskými zajatci znepokojení.

Odlet letadla se zajatci z Kandaháru provázela střelba. Jak oznámil mluvčí amerických jednotek James Jarvis, asi 10 mužů vyzbrojených samopaly AK-47 zaútočilo na kandahárském letišti v době, kdy z něj byli na americkou základnu Guantánamo přepravováni zajatci Al-Káidy. K osvětlení amerických pozic útočníci použili světlice. Americká armáda se ale domnívá, že mezi útokem a odletem zajatců zřejmě není žádná souvislost. Šlo o první útok na americkou námořní pěchotu od prosince, kdy si na letišti zřídila tábor v operaci proti hnutí Taliban a Al-Káidě.

Vojenské jednotky Severního spojenectví v pátek na žádost prozatímní afghánské vlády dokončily stahování z hlavního města Kábulu. Oznámil to britský mluvčí Mezinárodních sil pro podporu bezpečnosti major Guy Richardson. Prozatímní vláda nařídila těmto lidem, kteří žijí mimo Kábul, aby se vrátili tam, odkud pocházejí, prohlásil Richardson. Odchod vojenských jednotek Severního spojenectví má umožnit Mezinárodním sílám pro podporu bezpečnosti a afghánské policii převzít dohled nad bezpečností v Kábulu a blízkém okolí.

Po dvou dnech čekání v Turecku konečně do Afghánistánu přiletěla první skupina německých vojáků Mezinárodních sil pro podporu bezpečnosti. Dvě letadla Hercules C-130 s vojáky přistála na základně Bagrám 50 kilometrů severně od Kábulu a ještě dnes mají dorazit do afghánské metropole. V Bagrámu jsou dnes očekávány ještě dva letouny C-130 s německo-nizozemským kontingentem. Přílet přibližně sedmdesáti německých a třiceti nizozemských vojáků do Afghánistánu byl několikrát odložen kvuli silnému sněžení v Turecku. Jejich úkolem má být zajištění bezpečnosti Mise.

Jak hlásí spolupracovnice Radiožurnálu z agentury Epicentrum Petra Procházková, celkem bude v řadách mírových sborů 800 Němců. Bydlet sice budou v hlavním městě Afghánistánu, ovšem ve stanech, i když vytápěných. Německá komise, která před několika dny navštívila Kábul, nenašla žádný objekt vhodný k přebudování na kasárna. Příslušníci mírových jednotek z šestnácti zemí, kterých má do poloviny ledna přijet na pět tisícovek, přesto rozhodně žijí v nesrovnatelně lepších podmínkách než místní obyvatelstvo. To nemá ani domy, ani stany, ani topení.

Olga Krupauerová, Martin Hromádka, Petra Procházková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme